Mutfak temizliğinde detaylara önem veren ve kısa sürede temizliği bitirmek isteyenler için birçok pratik bilgi bulunuyor. Mutfakta temizlenmesi en zor alanlardan biri olan fırınların temizliğinde ise bazı pratik yöntemler ile çok daha harika sonuçlar almanız mümkündür.

Fırın temizliğinde karşınıza çıkacak önemli problemlerden biri yağ lekelerinin temizlenmesi olacaktır. Yağ lekelerini temizlemek büyük bir eziyete dönüşebilir. Rahat bir temizlik isteyenler için basit birkaç yöntem deneyerek süreci bir hayli kısaltmanız mümkündür.

YAĞ LEKELERİ EN İYİ NASIL ÇIKAR?

Mutfakta karşılaşacağınız başlıca problemlerin başında inatçı yağ lekeleri yer almaktadır. Bu sorunun giderilmesi için pratik birkaç yöntem denemeniz mümkündür. İlk olarak bir kap içine yarım su bardağı amonyak ve 2 bardak su karışımı hazırlayın. Ardından fırın içine amonyaklı suyu kullandıktan sonra birkaç saat fırın kapağını kapalı tutun.

Amonyak sayesinde fırının içinde yer alan yağ ve yanıklar kısa sürede çözünecektir. 2 saat kadar bekledikten sonra nemli bir bez ile tüm yüzeyi derinlemesine temizleyin. Yağ lekelerinin kısa sürede temizlendiğini görebilirsiniz.

FIRIN TEMİZLEMENİN PRATİK PÜF NOKTALARI!

Fırının içini veya camını temizlemek için bazı pratik yöntemler ile hızlı sonuçlar almanız mümkündür. Bu yöntemler arasında karbonat ve limon da oldukça etkilidir. Kabın içinde bir paket karbonat ve 1 limon suyunu karıştırdıktan sonra 200 ml su ekleyin. Hazırlanan karışımı fırın içine püskürtün ya da temiz süngere batırarak temizleyin. 30 dakika kadar beklettikten sonra bez ile fırının yüzeyini temizleyin.

Fırın camı temizliğinde ise birebir oranda sirke ve suya sıvı sabun ve karbonat ekleyerek temiz sünger yardımı ile temizleyebilirsiniz. Fırın camındaki yağ lekeleri ve kirler bu pratik karışımlar ile kolayca çıkarılabilir. Dakikalar içinde yağları sökerek çok daha temiz bir fırın içi ve fırın camına sahip olabilirsiniz.