Android işletim sisteminin temsilcisi konumunda bulunan Google, 4 Ekim 2023’te gerçekleştirdiği etkinlik ile birlikte, bir süredir heyecanla ve merakla beklenen Android 14’ü çıkardı. Bununla birlikte üreticilerin güncelleme çalışmaları da hız kazandı. Ancak bu markalar arasında yer alan Xiaomi, beklenmedik bir değişiklik üzerinde çalışmalara devam ediyor. Xiaomi, ezberleri bozacak bir değişiklik ile yeni bir işletim sistemi için MIUI 15’i atlayabilir.

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan ve aynı zamanda dünyanın en büyük teknoloji markaları arasında bulunan Apple, Eylül ayında Wonderlust etkinliği ile birlikte yeni iOS işletim sistemini tanıtmıştı. Bununla birlikte Ekim ayının başlarında da Google, Android 14’ü çıkardığını duyurmuştu. Markalar ve üreticiler güncelleme çalışmalarını hızlandırırken, Çinli dev teknoloji markası Xiaomi’den kimsenin beklemediği bir atak geldi. Bir süredir MIUI 15’i çıkarması beklenen şirket, bu güncellemeyi atlayabilir. Xiaomi’nin, MiOS isimli yeni bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı bildirildi. İşte detaylar…

XİAOMİ, MIUI 15’İ ATLAYABİLİR

Teknoloji dünyasında bir süredir Xiaomi’nin MIUI 15’i çıkarması bekleniyor. Ancak Xiaomi, yazılım bölümünde kimsenin beklemediği, ezberleri bozan türden bir değişikliğe adım atmaya hazırlanıyor. Gelen son ve yeni raporlara göre Çinli marka, yeni bir işletim sistemi lehine MIUI 15’i atlayabilir.

Teknoloji dünyasının güvenilir sızıntı kaynağı olarak kabul edilen Digital Chat Station (DCS), MIUI 14’ün MIUI serisinin son ana sürümü olacağını duyurdu. Kaynak tarafından aktarılan bilgilere göre Çinli dev teknoloji şirketi, bunun yerine tamamen yeni bir işletim sistemi olan “MiOS” isimli sisteme geçmeyi planlıyor.

DCS konuya ilişkin olarak, “MIUI 14 temel deneyimi zaten birinci sınıf. Ancak dinamik efektler hala geride kalıyor. Umarız yeni çalışma bu eksikliği tamamen ortadan kaldırır. Ayrıca MIUI 15, ‘MiOS’ olarak yeniden adlandırılmayacak” ifadelerini kullandı.

MiOS SİSTEMİNİN SİNYALLERİ GELMİŞTİ

Daha önce sunulan raporlarda Xiaomi’nin AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) ile uyumlu, kendi sistemi üzerinde çalıştığı bildirilmişti. Ayrıca Xiaomi, Kasım 2022 döneminde “mios.cn” alan adı için başvuruda bulunmuştu. Ancak bu web sitesi şu an için 403 hatası gösteriyor ve sitenin henüz SSL sertifikası da yok. Bu nedenle şirketin, yeni işletim sistemi üzerinden nispeten gizli bir çalışma yürüttüğü düşünülüyor.