Yaz mevsiminin bitmesi ile birlikte kış tatili ve yılbaşı tatili planları yapılmaya başlandı. Otellerin ve turların erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmak istemeyen birçok kişi yurt dışına yönelirken vize işlemleri neden ile bazı planlar şimdiden rafa kalktı. Hem konsolosluklarda gözlenen yoğunluk hem de ülkelerin vize konusunda sert bir tavır sergilemesi, tatilcilerin canlarını bir hayli sıktı.

Vize sebebi ile bazı ülkeleri elemek durumunda kalan vatandaşların büyük bir bölümü vizesi olarak seyahat edilebilecek olan ülkeleri araştırmaya başladı. Biz de sizler için hem o ülkeleri listeledik hem de seyahat planlarken dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntıya değindi.

VİZESİZ GİDİLEBİLECEK ÜLKELER

Türkiye’de yaşayan vatandaşları vizesiz olarak kabul eden birçok ülke bulunmaktadır. O ülkelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

- Karadağ

- Gürcistan

- Ermenistan

- Bosna- Hersek

- Belarus/ Beyaz Rusya

- Arnavutluk

- Azerbaycan

- Andorra

- Japonya

- Tayvan

- Endonezya

- Maldivler

- Tayland

- Kolombiya

- Brezilya

- Şili

- Arjantin

VİZESİZ SEYAHATTE DİKKAT EDİLECEKLER

Vizesiz olarak seyahat planlanan ülkelere doğru yola çıkmadan önce pasaportun geçerlilik süresi mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca bazı ülkelerin kendi özellerinde belirledikleri birtakım ek evraklar olabilir. Bu neden ile konsolosluklar ile irtibata geçilmeli ve evraklar ile ilgili bilgi alınmalıdır.

Beklenmedik durumlar ile karşılaşma ihtimaline karşı seyahat sigortası yaptırmakta fayda vardır. Yaptırdığınız sigorta acil tıbbi durumlara ve seyahat iptali gibi olumsuzluklara karşı sizleri koruyacaktır. Ayrıca seyahat edilecek ülkenin kültürünü, hava koşullarını ve seyahatin amacını da göz önünde bulundurmak gerekir. Tüm bu detaylar sorunsuz bir tatil geçirmenizi sağlamak ile birlikte pürüzlerden kaçınmanıza da aracılık edecektir.

Son olarak tatili planlarken yalnızca ülkeye giriş yapmayı değil o ülkede neler yapabileceğinizi de öğrenmeniz gerekir. Bu plan, tatilin daha eğlenceli geçmesini sağlayacaktır. Ülkenin popüler restoranlarını öğrenebilir, aktivite alanlarını not edebilir ve diğer zevklerinize hitap eden mekanları listenize ekleyebilirsiniz.

Kaynak: haber merkezi