Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, AKP iktidarının kamu personeli seçme mülakatında yaptığı haksızlığı gözler önüne serdi. Vekil Yalım: "AKP mülakatı kaldıracağız diyor ama Recep Tayyip isimli genci puanla birinci yaparak adaletsizliğin en büyüğünü yapıyor." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu kamu personeli alımında mülakata son vereceğini açıklamasından sonra AKP'de aynı kararı alıp bunu müjde olarak duyurdu. İktidarın aldığı bu karardan sonra Vekil Özkan Yalım'ın açıkladığı belgelerle Recep Tayyip isimli bir kişinin sırf isminden dolayı mülakat puanının fazla verilerek birinci sıraya yükselttikleri ortaya çıktı. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Vekil Yalım, AKP iktidarının her zaman üsulsuz atamalar gerçekleştirdiğini ifade ederek:" Bizler her zaman mülakatların kaldırılması gerektiğini, bunun büyük bir kayırma araca olarak kullanıdığını söylemiştik. Vaatlerimizden bir tanesi de zaten mülakatların kaldırılması yönündeydi. Çünkü AKP iktidarı kendi yandaşlarını kayırmak, kamuda iş vermek için böyle bir uygulama devreye soktu. Bu süreçte yapılan haksızlıklara, dökülen gözyaşlarına, alın terinin emeğin yüce sayıldığına bizzat şahit olduk. 

"İSMİYLE TORPİL YAPILDI"

AKP iktidarı da son dakika açıkladığı vaatlerinde mülakatı kaldıracağım dedi. Bunca yıl söylememize rağmen sırf bir oy kazanmak için yaptığı adaletsizliklerin üstünü şimdi kapatmak için böyle bir vaatte bulundu. Tam bu olayların üstüne konuşurken AKP iktidarının bir kayırma olayı daha meydana çıktı. Bir genel müdürlük değişik illerde görevlendirmek üzere İstanbul'da bir mühendis alımı planlandı. Başvurular arasında KPSS puanına göre değerlendirme yapılacaktı. İlk sırada 76.14916 olan Seda Kırtay yer aldı. Ardından da 75.5914 puan olan Oğuzhan Dağcı, 73.97433 puanı olan Ahmet Ferhun Irmak ve 71.71702 puanı olan Recep Tayyip Sever sıralandı. İşte bu dört kişinin mülakata alınması uygun bulundu. 5 kişiden oluşan komisyon, adı hem Recep hem Tayyip Sever olan mühendisi birinci yapmazlarsa sıkıntı yaşayacaklarını mı düşündü bilinmez ama mülakata çağrılanlar arasında en düşük puanlı olan Recep Tayyip Sever’e mülakat ortalama puanı olarak 88 veriyor ve onun başarı puanını 79.85851’e yükseltip birinci yapıyor. 

"BU DÜZENE SON VERECEĞİZ"

Cinayet Zanlısı Tutuklandı Cinayet Zanlısı Tutuklandı

 Onca yıl çalışıp, KPSS'den yüksek bir puan alan biri 1. sıradayken mülakatta nasıl aşağılara düşebiliyor birisi bunu mantıklı bir şekilde açıklamalı. Mülakatta torpil var mı yok mu siz karar verin? Recep Tayyip isminin nelere yol açtığını, nasıl kul hakkı yendiğini siz kendiniz karar verin. Ne olursa olsun bu bedbaht mülakat düzenine son vereceğiz. İnsan kayırmayı değil emeği göz önüne alacağız. Sizlere söz yeniden baharlar gelecek."" dedi.