Uşak Valisi Turan Ergün’ün başkanlık yaptığı toplantıya Uşak İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu, İl Jandarma Komutanı Albay Fahri Semiz katıldı. 

Uşak Valiliğinde düzenlenen toplantıda basın mensupları ile bir araya gelerek ilimizin 2024 yılının ilk 6 ayına ilişkin güncel asayiş verileri ve orman yangınlarına karşı alınan tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.

- 3 Yangın Maalesef İnsan Hatası Kaynaklı Yangınlar

Vali Ergün burada yaptığı değerlendirmede Uşak’ta geçtiğimiz ay yaşanan orman yangınlarına değindi. Geçtiğimiz ay Uşak bölgesinde çıkan 3 ayrı yangında sorumluları hakkında gerekli adli soruşturmanın devam ettiğini, ilk incelemelerin ardından yangınların ikisinin biçerdöver kaynaklı birinin ise bölgede yaşayan vatandaşın otları yakması ile başlayan yangınlar olarak belirlendiğini aktardı.

Yangınlarla alakalı adli soruşturmanın devam ettiğini vurgulayan Vali Ergün, “Şuana kadar gözaltına alınan ya da tutuklanan kişi yada kişiler yok.  Gerekli adli soruşturma konuyla alakalı Cumhuriyet Savcılığımız tarafından yapılıyor. Çok da detaylı anlatılacak bir şey yok” dedi.

- 6 Ayda 6 Bin 286 Olay Meydana Geldi

Son 6 ayda toplamda 6 bin 286 olay meydana geldiğini aktaran Vali Ergün Turan:

“Terör, Kaçakçılık,  Organize ve Mali Suçlar, Göçmen Kaçakçılığı, Narkotik, Siber Suçlar, Asayiş Suçları’da 6 bin 286 olay meydana gelmiştir (%2 azalma),  Aydınlatma Oranı % 91,7’dir. Asayiş uygulamalarında 170 bin 457 araç, 2 milyon 014 bin 674 şahıs kontrol edilmiştir.

Bir önceki yıla göre sorgu yapılan şahıs sayısı yüzde 54,2 artmıştır.

Toplam 119 uygulama yapılmıştır. Haklarında kesinleşmiş adli hüküm bulunan bin.260 şahıs yakalanmıştır.

Göçmen kaçakçılığı 41 Operasyon, 13 Organizatör, 82 Düzensiz Göçmen yakalanarak gerekli işlemlerin yapılması için İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilmiştir.

Narkotik Suçlar 405 olayda; 673 şüpheli yakalanmış, 86 şahıs tutuklanmıştır. Siber Suçlar 458 olayda 37 şüpheli şahıs yakalanmış 13 şahıs tutuklanmıştır” dedi.

Editör: Ozan Yavuz