Sonbahar mevsimi, doğanın renk değiştirdiği, havaların serinlediği, yağmurların başladığı bir dönem. Ancak bu mevsimde, kapalı ve kalabalık alanlarda daha fazla vakit geçirmek, virüs ve bakterilerin bulaşma riskini artırıyor. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, sonbaharda grip, nezle, bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkın oluyor. Ayrıca sonbaharda ruh halinde de değişiklikler olabiliyor. Depresyon, stres, yorgunluk gibi psikolojik sorunlar da bu mevsimde daha sık görülebiliyor.

Bu mevsim, virüs ve bakterilerin yayılmasına uygun bir ortam sunuyor. Hem çocuklar hem de yetişkinler, sonbaharda daha sık hastalanabiliyor. İşte sonbaharı sağlıklı atlatmanın 10 altın kuralı.

HİJYENE DİKKAT EDİN!

1- Ellerinizi sık sık yıkayın: Ellerinizle yüzünüze dokunmadan önce mutlaka su ve sabunla en az 20 saniye yıkayın. Özellikle yemekten önce ve sonra hijyene dikkat edin. Ellerinizle gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.

2- Maske kullanın: Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Eğer böyle bir durum kaçınılmazsa maske kullanın. Maskeyi takarken burun ve ağız kısmını tamamen kapattığınızdan emin olun. Maskeyi çıkarırken de ellerinizi yıkayın.

3- Dezenfektan kullanın: Toplu taşıma araçları, cep telefonları, kapı kolları gibi yüksek bulaş riski taşıyan yerlere dokunduktan sonra ellerinizi dezenfektanla temizleyin. Su ve sabunun bulunmadığı yerlerde alkol bazlı dezenfektanlar kullanabilirsiniz.

MEVSİMİNE UYGUN DAVRANIN

4- Mevsim sebze ve meyveleri tüketin: Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mevsim sebze ve meyveleri tüketin. C vitamini açısından zengin olan portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgilleri tercih edin. Ayrıca bol su, çorba, ayran, kefir gibi sıvı gıdalar tüketin.

5- Mevsime uygun giyinin: Hava sıcaklıkları gün içinde değişkenlik gösterebildiği için kıyafet seçiminizi buna göre yapın. Çok kalın veya çok ince giyinmek yerine kat kat giyinin. Böylece ortam sıcaklığına göre kıyafetlerinizi çıkarabilir veya giyebilirsiniz.

AŞI İLE KENDİNİZİ KORUMA ALTINA ALIN

6- Aşı olun: Hastalıklardan korunmak için aşı olmayı ihmal etmeyin. Grip aşısı başta olmak üzere diğer önemli aşıları da yaptırın.

7- Islak saçla dışarı çıkmayın: Duş aldıktan sonra saçlarınızı iyice kurulayın veya kurutma makinesi kullanın. Islak saçla dışarı çıkmak, baş ağrısı, nezle ve sinüzit gibi hastalıklara davetiye çıkarabilir.

8- Kağıt mendil kullanın: Hapşırırken veya öksürürken avuç içi yerine kağıt mendil kullanın. Böylece mikropların yayılmasını önleyebilirsiniz. Kağıt mendili kullandıktan sonra hemen çöpe atın ve ellerinizi yıkayın.

SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİN

9- Tokalaşmayın: Sosyal mesafenizi koruyun ve öpüşme veya tokalaşma gibi yakın temasları azaltın. Bunun yerine başınızla selam verin veya el sallayın.

10- Sosyal mesafeyi koruyun: Evde veya çevrenizde hasta bir kişi varsa ortak eşyalar kullanmayın, çok yakın temasta bulunmayın, maske ve mesafeyi korumaya dikkat edin. Hastalık belirtileri gösteren kişileri doktora yönlendirin.

Kaynak: hava aksu