Sağlığa faydaları her zaman ön planda olan soğanın pişirme yönteminin çok önemli olduğu aksi takdirde bu yararlı besinin ölüm saçtığı ortaya çıktı. Uzmanlar tarafından yapılan son açıklama herkesi şoke etti.

Sağlıklı gıdaların yanlış tüketilmesinin ölümcül sonuçlar doğurabileceği giderek daha belirgin hale geliyor. Son zamanlarda, daha önce sağlıklı olduğuna inanılan bir uygulamanın soğanı tehlikeli bir hale soktuğu ortaya çıktı. İşte detaylar.

SOĞANIN FAYDALARI NELERDİR?

Araştırmalar, soğanın kanserle mücadele eden özelliklerinin olduğunu göstermiştir. Bu, içeriğinde bulunan güçlü bir antioksidanın varlığına bağlanabilir. Özellikle kırmızı soğan, sağlıklı hücrelerimize zarar verebilecek zararlı serbest radikallerle etkili bir şekilde mücadele eden daha yüksek konsantrasyonda antioksidan bileşiklere sahiptir. Buna karşılık, kuru ve beyaz soğan bu faydalı maddelerden nispeten daha düşük seviyelerde içerir.

Ayrıca, soğanda bulunan kuersetin, bağışıklık hücrelerinde histamin salınımını önlemede çok önemli bir rol oynar ve böylece alerjik reaksiyonların oluşumunu azaltır. Bu yüzden soğan bağışıklık sistemini destekleme kabiliyetiyle tanınmış ve astım veya diğer alerjik durumlarla boğuşan bireylere destek sunmuştur. Bunun yanında, soğandaki sülfür içeriği, kalp krizi ve felç riskini artırabilecek trombosit birikimini önleyerek kayda değer bir inceltici etki gösterir. Ek olarak, bilimsel araştırmalar soğandan elde edilen sülfürün hipertansiyonun başlangıcını etkili bir şekilde geciktirebileceğini ve azaltabileceğini ortaya koymuştur.

BÖYLE PİŞİRİLEN SOĞAN SAĞLIĞINIZI TEHLİYE ATIYOR

Soğanı yağda kavurmak, ciddi bir hatadır. Yağ, kavurma işlemi sırasında yanma eğilimi göstererek kanserojen maddelerin oluşumuna yol açar. Kızartmaya benzer şekilde, sağlık endişeleri nedeniyle soğanların yağda kavrulması tavsiye edilmez.

Daha sağlıklı bir pişirme yöntemi sağlamak için, soğanların diğer sebzelerle birlikte önceden kavrulmadan bir tencerede pişirilmesi önerilir. Pişirme sırasında sebzelerin saldığı doğal su soğanın iyice pişmesi için yeterlidir. Et bazlı bir yemek hazırlarken, daha etkili bir yaklaşım, eti ayrı olarak sotelemek ve soğanın etin geride bıraktığı nemi kullanarak bağımsız olarak pişmesine izin vermektir.