Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı 2 gündür devam eden birçok köyü tehdit eden orman yangını ile alakalı sosyal medya hesaplarından yangının kontrol altına alındığını açıkladı.

- Soğutma çalışmaları sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Uşak'taki orman yangını KONTROL ALTINA ALINDI.  Soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Yangının ilk anından itibaren can siparane görev yapan orman teşkilatımızın ve diğer tüm kurum çalışanlarının emeğine sağlık” dedi.

- Yangın Nerde Nasıl Çıkmıştı

Uşak'ta tarım arazileri ve ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Yangın rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Gece boyunca karadan müdahale edilen yangına havanın aydınlanmasıyla helikopterlerle de müdahale başladı. Uşak Vali Vekili ve diğer yetkililer yangın bölgesinde incelemede bulundu. Bazı evler tedbir amaçlı tahliye edildi.

Uşak'ta tarım arazileri ve ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Kent merkezine bağlı Akbulak köyü yakınlarında tarım arazileri ile ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Gece boyunca karadan müdahale edilen yangına havanın aydınlanmasıyla helikopterlerle de müdahale başladı. Yangınla mücadele, 4 helikopter ile karadan 154 araç ve çok sayıda ekiple devam ediyor.

Uşak Vali Vekili Önder Can, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu ve Denizli Orman Bölge Müdürü Ahmet Üçgül, yangın bölgesinde incelemede bulundu. Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde alınan yangın ihbarının ardından ekiplerin hızla bölgeye sevk edildiğini söyledi.

"AFAD ve jandarma ekiplerimiz tarafından Köprübaşı köyüne bağlı Hacışerifler Mahallesi'nde 6 hane, Velibeyler Mahallesi'nde 10 hane, Karaköse köyü Çamurak Mahallesi'nde 10 hane tedbir amaçlı boşaltıldı. Bu evlerde herhangi bir zarar şu an itibarıyla bulunmamaktadır."

Editör: Ozan Yavuz