Bugün, anaokulu ve lise 1’inci sınıf öğrencileri için oryantasyon kapsamında okul zili çaldı. Yeni döneme uyum süreçleri kapsamında sınıflarında yerlerini alan öğrenciler büyük bir heyecan yaşarken esas eğitim ve öğretime 11 Eylül 2023 tarihinde başlanacak olduğu duyuruldu.

Yeni eğitim- öğretim yılının başlamasına oldukça kısa bir süre kala öğretmenlerin de hazırlıkları sürerken Uşak ilinde bulunan bir kolejde kameralara yansıyan görüntüler şaşkınlık yarattı. Öğretmenlerin okullarda yaptıkları işler gündeme bomba gibi düşerken sendika temsilcisinin sözleri dikkat çekti.

O ÖĞRETMENLERDEN BİRİ KONUŞTU

Ataması yapılmayan on binlerce öğretmen düşük ücretler karşılığında özel kurumlarda çalışmak durumuna kalırken Uşaktaki özel bir kolejde gündemi sarsan bir olay yaşandı. Edinilen bilgilere göre kolej yönetimi öğretmenlere yaz tatili haklarını kullandırmadı ve öğretmenlere görev tanımlarının dışında sorumluluklar yükledi. Bahçe temizliği, mazgal temizliği ve bahçıvanlık gibi işleri yapmak durumuna kalan öğretmenler, daha önce okulun tanıtımında da görev almışlardı.

İsmini vermek istemeyen bir öğretmen ilgili kolejde yaşadıklarını Cumhuriyet Gazetesi ile paylaştı. Öğretmen, yaşadıkları ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Okul açılalı iki sene oldu. Yeni açılmış olduğu için birçok eksiği var. Okuldaki teknik eksiklikleri gidermek için birilerini tutmak yerine okulda çalışan öğretmenlere iş yaptırıyorlar. Bir sınıf kurulacaksa biz kuruyoruz. Tahtaları, masaları, sıraları biz taşıyoruz. Sınıfı da biz boyuyoruz.”

Okul bahçesindeki ağaçların budanmasından sulanmasına kadar görev tanımlarında yer almayan her işin kendilerine yaptırıldığını belirten öğretmen, söyledikleri ile şaşkına çevirdi.

SENDİKA TEMSİLCİSİ KONUŞTU

Özel sektörde patronların sözlerinin geçtiğini belirten Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Basın Sekreteri Umut Erkurt, öğretmenlerin görev tanımlarında olmayan işlerde çalıştırıldıklarını ifade etti. Yaptırılan işlerin hiçbirinin sözleşme kapsamında olmadığını ifade eden Erkurt, sözlerine şu şekilde devam etti: “Elektrik işleri, temizlik işi gibi birçok işi öğretmenler yapıyor. Bu olaydan yaklaşık olarak bir hafta önce de Uşak ilinde merkezi bir yere stant kurup öğretmenleri okula öğrenci çekmeleri için görevlendirmişlerdi.”

Kolej yönetimini uyardıklarını belirten Erkurt, Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de konu ile ilgili olarak soruşturma başlattığını ifade etti.

Kaynak: CUMHURİYET GAZETESİ