Yemeklerde, salatalarda ve hatta sade haliyle tüketilebilen zeytinyağı, lezzetiyle ön plandadır. Bunun yanı sıra zeytinyağı, diğer sıvı yağlar ve katı yağlara kıyasla çok daha faydalıdır. Bu yönden sağlığa faydasıyla da ön planda olan zeytinyağının gerçeğini ayırt etmek ise kimileri için oldukça zor bir işlem olabilir. Bu noktada öne çıkan hakiki zeytinyağını tek bakışta ayırt etmenin bazı yolları bulunuyor.

Hakiki zeytinyağını anlamanın bir yolu var mı? Sıkça raflarda gördüğümüz riviera zeytinyağı nedir? Birçok vatandaş bu soruların yanıtlarını arıyor ve bu soruların yanıtları oldukça basit. Hakiki zeytinyağını tek bakışta ayırt etmek mümkün ve bu yöntem ile gerçek zeytinyağını çok kısa bir süre içinde ayırt edip anlayabileceksiniz. Gerçek zeytinyağını anında ayırt edebilmek için, zeytinyağının oluşum aşamalarını ve renklerini bilmek yeterli. Peki gerçek zeytinyağı nasıl ayırt edilir? İşte detaylar…

GERÇEK ZEYTİNYAĞI NASIL AYIRT EDİLİR?

Zeytinyağının oluşum aşaması, zeytinyağını üreten kişiye ve üretim aşamasına göre değişebilir. Bu noktada erken hasat yağı olarak ortaya çıkan zeytinyağı genellikle yeşil ve biraz da koyu olur. Ağaçta olgunlaşmış olan zeytin daha kararmaya başlamadan ağaçtan toplanır ve bu nedenle daha yeşil bir renkte zeytinyağı ortaya çıkar.

Bu zeytinler toplandıktan sonra, üzerinden 4 saat geçmeden sıkıma gider ve yağ çıkarılır. Bu zeytinyağı türünde mineraller en üst düzeydedir ve içerisinde bolca klorofil bulunur. Ancak bu yöntemde yağ oranı az olur ve daha maliyetlidir.

Dinlendirildikten sonra sıkıma giden zeytinlerden elde edilen zeytinyağının ise rengi bulanıktır ve yağ biraz tortuludur. Zamanla tortu dibe çöker ve ortaya çok lezzetli bir zeytinyağı çıkar.

GERÇEK ZEYTİNYAĞI

En çok tercih edilen zeytinyağı ise dinlendirilmiş olan zeytinyağı türünün, dinlenme tanklarına alınıp tortusu dibe çöktükten sonra ulaştığı halidir. Bu zeytinyağında, zeytin toplandıktan sonra kırma ve parçalama ezme yöntemi ile zeytinler ayrıştırılır, hiçbir katkı maddesi veya kimyasal kullanılmaz.

Kaynak: Öyküm Yavuz