Trafikte yayalara gereken önceliği tanımayan sürücülere uygulanan bu cezanın, trafik kurallarına uymayanları caydırmayı hedeflediği ifade edildi.

Yayaya yol vermeme cezasının, ödeme süresi içinde ödenmesi halinde yüzde 25'lik bir indirimle beraber 2.352 TL'ye kadar düşebileceği belirtildi.

Erken ödeme avantajıyla birlikte sürücülerin daha düşük bir ceza ödemesi yapabilecekleri vurgulandı.

Yaya Usak Olay

Bu kural ihlalinin aynı zamanda ehliyet puanlama sistemine tabi olduğu ve bu ihlalin 20 ceza puanı olarak kaydedildiği ifade edildi.

Hem maddi bir yükümlülük hem de ehliyet puan kaybıyla karşılaşmamak için sürücülerin yayalara yol vermeme kuralına özen göstermeleri önemle vurgulandı.

Cezanın, Trafik Kanunu'nun 74/b maddesi kapsamında değerlendirildiği ve bu maddeye göre görevli kişiler, ışıklı trafik işareti bulunmayan bölgelerde yavaşlamamak, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken durarak ilk geçiş hakkını vermemek gibi davranışları sergileyen sürücülere ceza uygulandığı belirtildi.

Trafik kurallarına uymanın hem güvenli bir trafik ortamı yaratma hem de cezalardan kaçınma açısından önemli olduğu vurgulandı. Yayalara yol vermeme cezasının, sürücülere daha bilinçli ve sorumlu bir şekilde trafikte hareket etmeleri konusunda bir uyarı niteliği taşıdığı ifade edildi.