Uşak Üniversitesinde yürütülmekte olan kalite çalışmaları kapsamında, akademik ve idari birimler ile öğrencilerin çalışmalarında göstermiş oldukları üstün başarı ve hizmetlerin değerlendirilmesi, performanslarının artırılması ve çalışmalarının desteklenmesi amacıyla düzenlenen ödül töreni, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kenan Taş ile Prof. Dr. Lütfi Özav, akademik ve idari personelin katılımı ile gerçekleştirildi.

Ekrem Savas Usak Olay

Törenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, kalitenin, her birimimiz, akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz ve dış paydaşlarımız için büyük bir önem taşıdığına dikkati çekerek ‘‘Üniversitemizin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet gücünü artırmak, öğrencilerimize en iyi eğitimi sunmak ve topluma katkı sağlamak için kalite olmazsa olmazdır. Kalite, bir kültürdür. Bu kültürü oluşturmak ve sürdürmek ise hepimizin sorumluluğundadır” dedi. Rektör Savaş: ‘‘YÖKAK Akreditasyon belgemiz ve dünyanın önemli sıralama listelerinde yer almamız öğrencilerimizin diplomalarını daha değerli kılıyor.’’

Prof. Dr. Ekrem Savaş konuşmasında 2017 yılından itibaren Uşak Üniversitesinde yürütülen kalite çalışmalarını ve süreçleri (Birim Öz Değerlendirme, Akran Değerlendirme ve İzleme ile Nihai Birim Geri Bildirim Raporları) aktararak ‘‘Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiğimiz yoğun ve özverili çalışmalar sonucunda, üniversitemizin liderlik, yönetişim ve kalite, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve ihtisaslaşma, toplumsal katkı süreçlerinde önemli ilerlemeler kaydettiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu ilerlemelerin önemli bir göstergesi de, YÖKAK tarafından gerçekleştirilen kurumsal akreditasyon programı kapsamında Üniversitemize Nisan 2023 tarihinde 2 yıl koşullu akreditasyon verilmesidir. Akreditasyon belgemiz ve dünyanın önemli sıralama listelerinde yer almamız öğrencilerimizin diplomalarını daha değerli kılıyor. Öğrencilerimizin diplomalarının dünyanın her yerinde geçerli olması için kalite sürecini sürdürmeliyiz” şeklinde konuştu.

Kalite Usak Olay

“Güçlü bir Türkiye oluşturabilmek, bilim insanlarının görevidir.”

Rektör Savaş, kalite ile ilgili süreçlerde birimlerde görev alan akademik ve idari personelin özverisinin, öğrencilerin motivasyonunun ve dış paydaşların katkılarının büyük bir anlam taşımakta olduğunun altını çizerek “Hep birlikte, kalite yolculuğumuzda daha ileriye gitmek ve daha başarılı olmak için çaba sarf ediyoruz. Bu süreçte tüm birimlerimizin katılımı ve destekleri büyük önem taşımaktadır. 2025 Mayıs-Haziran aylarında Üniversitemiz, YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında bir ara değerlendirme geçirecek. İnanıyorum ki bu değerlendirmede 5 yıllık akreditasyon belgesini almaya hak kazanacağız” ifadelerini kullandı.

“Güçlü bir Türkiye oluşturabilmek, bilim insanlarının görevidir.” diyen Rektör Savaş sözlerini şöyle tamamladı: “Bilim üreten yer üniversitelerdir.  Bilim üretirseniz teknolojiye sahip olursunuz. Bilimi dışarıdan alırsanız dünya ile yarışamazsınız. Güçlü bir devlet, bağımsız bir Türkiye olabilmenin yolu biz akademisyenlerden geçiyor. Bu yüzden hep birlikte, daha ileriye gitmek ve daha başarılı olmak için çaba sarf ediyoruz. Kalite yolculuğumuzda emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Ödül alan birimlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum.”

Toplamda 85 Kalite Ödülü verildi.

Törende, farklı birimlere ve kişilere toplamda 85 Kalite Ödülü verildi. BÖDR (Birim Öz Değerlendirme Raporları) başlık bazında puan sıralamalarına göre derecelendirilen fakülte/lisansüstü, meslek yüksekokul ve yüksekokul, idari birimler, uygulama-araştırma merkezleri ve koordinatörlüklere, laboratuvar akreditasyonları ile ISO belgelerini almaya hak kazanan birimlere, Birim Kalite Komisyonunda yer alan öğrencilere ve Eğitim-Öğretim Performans Ödülü kategorisinde en yüksek puana sahip 3 akademik personele ödülleri takdim edildi.