Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimde oyların hangi hallerde geçersiz sayılacağına ilişkin seçmenlere dikkat çeken uyarılarda bulundu. 

6 maddelik uyarı listesinde; mührün basılmaması, birden fazla noktanın işaretlenmesi, oy pusulasının yırtılması, pusulanın üzerinde bir lekenin bulunması, karalama yapılması ve zarfın içerisinden herhangi bir maddenin çıkması var.

Ayrıca oy kullandıktan sonra mührün bir süresi kurumasını bekleyip katlamak ya da mührün dışa gelecek şekilde katlanarak ve zarfa yerleştirilmesi, kullanılan oyların geçerliliğini yitirmemesi için önemli bir etken.


Oyları geçersiz kılan haller başlıklı videoda;

1-    "Evet", "tercih" mührünün basılmaması,

2-  Birden fazla ittifaka, siyasi partiye veya adaya oy basılması,

3-  Oy pusulasının bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması,

4-  Oy pusulasının üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaret, imza kaşesi veya parmak izi basılması,

5-  Oy pusulasının belirgin bir şekilde özel olarak karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi,

6-  Zarftan işaret anlamı taşıyan herhangi bir madde çıkması halinde oyun geçersiz sayılacağı belirtildi.

Tutnak Herkesin Göreceği Şekilde Asılacak

“Seçim güvenilirliği ve şeffaflık" başlıklı videoda; oyların kullanılması, sayılması ve tutanağa geçirilmesinde 7 kişilik sandık kurulunun 5 üyesinin, o ilçede en çok oy alan siyasi partiler tarafından belirlendiği, sandık kurulu tarafından tutanak altına alındığı belirtildi. Tutanağın bir örneğinin de siyasi partilere verildiği vurgulandı. Tutanağın hemen orada vatandaşların göreceği şekilde asıldığı belirtildi. Oyların Seçim Bilişim Sistemi'ne (SEÇSİS) girilmesi ve birleştirilmesinin de ilçe seçim kurullarında siyasi parti temsilcileri huzurunda gerçekleştiği kaydedildi. SEÇSİS'e girilen bu verilerin YSK'ya ulaştığı, eş zamanlı olarak seçime katılan siyasi partilerle paylaşıldığı kaydedildi.

Seçim Sonuçları Nasıl İlan Edilecek?

"Seçim sonuçlarının ilanı" başlıklı videoda; sandık kurulunca düzenlenen imzalı ve mühürlü sandık sonuç tutanağının bir suretinin sandığın kurulduğu yere asıldığı, birer suretinin de sandık kurulunda görev yapan siyasi parti üyeleri ve müşahitlere verildiği kaydedildi. Sandık sonu tutanakların düzenlenmesinden sonra ilçe ve il birleştirme tutanaklarının siyasi parti temsilcilerinin huzurunda düzenlendiği ve eş zamanlı olarak siyasi partiler ile paylaşıldığı vurgulandı. Seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra tüm sandık sonuçlarının ve ıslak imza tutanaklarının YSK'nın internet adresinden vatandaşların erişimine açıldığı vurgulandı.

Editör: Öyküm Yavuz