Uşak genelinde eğitim alanındaki düzenlemelere bir yenisi daha eklenerek, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Okul-Aile Birliği Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Yapılan bu düzenlemeler, Resmî Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazandı.

Okul Kantin Kiralama Süresi Değişti

Yeni düzenleme kapsamında, okul kantinlerinde gerçekleştirilen kiralama süreleri belirlendi. Buna göre, kira sözleşmelerinin süresi en fazla 5 yıl olacak ve 1 yıldan uzun süreli kiralama sözleşmelerinde ilk yıl kira bedeli, ihale bedeli olarak belirlenecek. İkinci ve devam eden yıllardaki kira bedelleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında artırılacak.

Kira Bedeli Artış Oranı Değişti

Önemli bir değişiklik ise kira bedelinin tespitine ilişkin durumlarda yaşanacak. Örneğin, öğrenci mevcudunda yüzde 25 oranında azalış veya artış veya kiracının cirosunu etkileyebilecek düzenlemelerin getirilmesi durumunda, muhammen bedel yeniden belirlenerek mevcut kiracıya aynı usulle sözleşmenin kalan süresi için ihale edilerek yeni sözleşme düzenlenecek.

Sözleşme süresi biten ve sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getiren mevcut kantin işletmecileri, talep etmeleri ve bu talebin okul-aile birliklerince onaylanması durumunda, pazarlık usulüyle aynı işletmeciye yeniden kiralanabilecek. Ancak, bu kiralamalarda sözleşme süresi 5 yılı, toplam sözleşme süresi ise ilk sözleşme tarihinden itibaren 20 yılı geçemeyecek.

Ustalık Belgesi Aranacak

Düzenlemeyle birlikte, Mesleki Eğitim Kanunu'na göre iş yeri açma belgesine sahip olanlar ile kantincilik alanında ustalık belgesine sahip olan katılımcılar, okul kantin kiralama ihalelerinde aynı önceliğe sahip olacaklar. Kiraya verilecek yerler, "Okullarda Bulunan Kantin ve Benzeri Yerleri Kiralama Sözleşmesi"ne uygun olarak düzenlenen sözleşme ile kiralanabilecek.

Düzenleme, okul aile birliklerinin iş ve işlemlerinin sağlıklı yürütülmesi için genel kurul, yönetim ve denetleme kurulunda velilerle birlikte 18 yaşını dolduran kursiyerlere de yer verilmesini öngörüyor.

Ayrıca, kiralama süreçlerinde yaşanacak olası aksaklıkların önüne geçmek amacıyla belirlenen prosedürlerin detaylı bir şekilde ele alındığı bu yönetmelik değişiklikleri, eğitim camiasında önemli bir dönemece işaret ediyor.

Kaynak: Öyküm Yavuz