Sağlık sektöründe birçok ülkeye göre oldukça ileride olan ülkemiz, yalnızca kamu hastaneleri ile değil özel hastaneleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Ülkenin dört bir yanında çok çeşitli özel kurumlara rastlamak mümkünken son dönemlerde Uşak gibi bir ilde neden yalnızca 1 özel hastanenin olduğu merak edilmeye başlandı.

İzmir iline yakınlığı, doğal ve tarihi güzellikleri, yerli ve yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilmesi gibi özellikleri ile sık sık gündeme gelen şehrimizde niçin yalnızca 1 adet özel hastane olduğu merak edilmeye başlandı. 2020 yılının ağustos ayında Medical Park binasına geçen Öztan Hastanesi’nin Uğur Mumcu Caddesi’nde bulunan binasında yürütülen tadilat faaliyetlerinin halen bitmemesi kafaları karıştırdı. Binanın yaklaşık olarak 3 yıldır hizmet vermediğini belirten esnaf, tadilat faaliyetlerinin de durduğunu ifade etti. Hastane yetkilileri, şubat ayında meydana gelen deprem felaketinin ardından yönetmeliklerin değiştiğini ve bu sebep ile de tüm yetkinin şu an için Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu belirtti.

ÖZEL HASTANE TALEBİ BAKANA İLETİLDİ

Uşak’ta yeni bir özel hastanenin gerekliliğinden bahseden vatandaşlar bu taleplerini sık sık dile getirilerken konu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın masasına kadar taşındı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, şu ifadeleri kullandı: “Uşak’ta şu anda yeni bir hastane kurulumuna kanun izin vermiyor. Ruhsatlar ile ilgili bir durum var. Biz bu konuyu sağlık bakanına da aktardır. Başka bir şehirde zarar eden bir hastane ruhsatı Uşak’a taşınabilir.”

“TEKEL” ALGISI

Hastane kurulumu yetkisinin Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu belirten Özel Öztan Hastanesi yöneticileri, vatandaşın bu durumu hastanenin tekelindeymiş gibi değerlendirdiğini ifade etti. Hastanenin denetleyicisinin kendilerinin olmadığını ifade eden yöneticiler, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Uşak’ta Medical Park vardı ve burayı bırakıp gitti. Nüfus yetmiyor. Hiçbir doktor şehre yerleşmek istemiyor. Burada doktor ve hastane para kazanmıyor. Tüm yatırımcılar bakıp bakıp gidiyor.”

Mevcut hastanenin de kendini döndüremediğini ifade eden Özel Öztan Hastanesi yöneticileri, devlet hastanesinde randevu sorununun olmadığına dikkat çekti. Uşak Öztan’a yalnızca doktor alışkanlıkları bulunan hastaların gelmeye devam ettiğini belirten yetkililer, “Uşak’ta kimse hastane açmak istemiyor” ifadelerini kullandı.