Uşak’ta her sene geleneksel olarak Kurban Bayramı öncesinde Tiritoğlu Parkı’na kurulan kurban bağış çadırları bu sene boş kaldı.

Uşak’taki bağış toplayan vakıf ve derneklerin kurduğu kurban bağış çadırları, kurban bayramı öncesinde vatandaşlar tarafından ilgi görmediği gözlendi. Özellikle kurbanlık bağış fiyatlarının çok yüksek olması vatandaşları bağış anlamında da geriye itti.  Bu sene Hayrat Vakfı ve Uşak Müftülüğü Diyanet Vakfı’nın İsmet Paşa caddesi girişindeki çadırlarına yardımseverler çok ilgi göstermedi. Vatandaşlar bunun nedeninin Kurban bağış miktarlarının yüksek olmasına yorumladı.

Kurban Bağış Fiyatları Kaç Paradan Başlıyor

Hayrat Vakfın’da yurt içi kurban bağış miktarı en düşük 12 bin TL’den başlıyor. Diyanet Vakfı’nın ise yurt içi kurbanlık bağış miktarı en düşük 11 bin 750 TL. Piyasada ise kurbanlık fiyatları 15 bin TL ile 30 bin TL’ye kadar çıkıyor.  Asgari ücretin 17 bin TL, emekli maaşın ise 10 bin TL olduğu ülkemizde bu kurbanlık bağış rakamları çok yüksek geliyor. Vatandaşlar kendi ailesi ile bile kurban kesmeye düşünür duruma geldi. Hatta birçok aile kurban kesmekten vazgeçti.

Editör: Ozan Yavuz