Uşak’ta küresel ısınmanın etkilerinden biri olan kuraklığa çözümü DSİ (Devlet Su İşleri)  ön ödemli sayaçta buldu. DSİ Uşak, İzmir ve Manisa’da tarım sulamalarında kullanılan borulu sistemlerine ön ödemeli sayaç koyarak fazla su tüketiminin önüne geçmeyi amaçlıyor.   

Küresel ısınma ile giderek daha çok hissedilmeye başlanan su sıkıntısının önüne geçmeyi amaçlayan DSİ Genel Müdürlüğü, işletmedeki borulu sistem sulamaları ön ödemeli elektronik sayaçlarla yeniliyor. DSİ 3 ilde başlattığı proje kapsamında bin 606 adet ön ödemeli sayaç koyacak.

kuraklık-usak-olay

Müşterinin herhangi bir faturalama döneminden sonraki ortalama otuz günlük tüketimi ardından, sayaç okunarak düzenlenen fatura müşteriye ulaştırılacak.

DSİ Genel Müdürü yaptığı açıklamada, “Ön ödemeli elektronik sayaç sistemi, suyun daha verimli kullanılmasını ve tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini artırmayı hedefleyen önemli bir projedir. Uşaklı çiftçilere yeni sistemin kullanımı ve avantajları hakkında bilgiler verdik.

Bu adımla birlikte su kaynaklarımızın korunması ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması konusunda büyük bir mesafe kat edeceğiz” dedi.

- Ön Ödemeli Sistem nedir?

Abonelerin su kullanım miktarlarının hesaplanması ve kullanım bedelinin peşin olarak ödenmesi esasına dayanan bir ödeme sistemidir. Her sayaca bir abone kartı tanımlıdır. Bu kartlarla abone kredi yükleme merkezlerinden istediği miktarda kredi yükleyebilir.

Muhabir: Öyküm Yavuz