Uşak İl Millî Eğitim Müdürlüğü ana hizmet binası sergi alanında gerçekleştirilen açılış törenine İl Millî Eğitim Müdürün Halil YÜCEL, Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfi ÖZAV, akademisyenler, okul yöneticileri, öğretmenler, projeye destek sağlayan Uşak Kalite Tanıtım ve Mesleki Eğitim Vakfı temsilcileri Tufan GÜVEN, Mehmet ŞEKER ve davetliler katıldı.

Proje sergisi açılış töreninde bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürü Yücel, "Tasarımına Merhaba De Projesi"nin öğrencilerimizin hayalindeki oyuncakları çizip tasarlamaları, Uşak Üniversitesinden gönüllü akademisyenler ve öğrencilerin de hayal edilen oyuncakların üretimlerini gerçekleştirmeleri fikrinden ortaya çıktığını belirtti.

Dünyadaki bütün çocukların yüzlerinin gülmesinin insanlık için en büyük umut ve mutluluk olduğunu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü, yaptığı konuşmada "Çocuklarımızın sevinç ve mutluluklarını paylaşmak, becerilerini görmek üzere bir araya geldik. Oyun ve oyuncak; çocuklar için iletişim, öğrenme, vakit geçirme ve gelişimi destekleyici bir araçtır.

Yetişkinler ile çocuk arasındaki sağlıklı ve sürekli bir iletişim için önemli işlevleri bulunan oyun ve oyuncaklar eğitimin de önemli bir parçasıdır." dedi.

Çocukların öğrenmeye en açık oldukları dönemde oyun ve oyuncak ile birçok beceriyi kolayca kazanabildiğini vurgulayan Yücel, "Oyun en iyi öğrenme aracı ve en kolay öğretme aracıdır. Aynı zamanda bu projede de olduğu gibi hayallerin gerçeğe dönüştüğünün oyun ve oyuncakla çocuklarımız tarafından görülmesi, onların geleceğe dair kuracakları hayalleri de şekillendirecektir. Projemizin ortaklarına, uygulanması sürecinde katkı sağlayan kuruluşlarımıza, emekleri için üniversitedeki gönüllü akademisyenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfi ÖZAV da yaptığı konuşmada, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirdikleri iş birliği sayesinde ortaya güzel bir çalışma çıktığını, bu projenin geliştirilerek sürdürülmesi için gayret edeceklerini, projeye katkı sağlayan, emekleri bulunan herkese teşekkür ettiğini belirtti.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü fuaye alanında iki gün sürecek sergide; ilimizde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Özdemirler İlköğretim okulundan;  32 öğrencinin, Malkoçoğlu İlkokulu'ndan da 29 öğrencinin hayal ettiği ve tasarladığı, Uşak Üniversitesi öğrencilerinin de ürettiği oyuncak, hediyelik eşya ve bileklikler görülebilecek. Ayrıca, her iki okulumuzdan projede yer alan öğrencilerin dokudukları üç minyatür halı ile iki origami eser, enerji tasarrufu, çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yapmış oldukları bir resim ile birlikte sergide Uşak Üniversitesi öğrencilerinin de dokuduğu iki minyatür halı da sergiyi ziyaret edenler tarafından görülebilecek.

Editör: Öyküm Yavuz