Uşak İl Tarım ve Orman Müdürü Nihat AĞAN, Bakanlık tarafından yürütülen sonbahar aşılamasının il genelinde başladığını duyurdu. Aşılama kapsamında 2 aydan büyük büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapılacak. İlimizde yaklaşık 121 bin büyükbaş hayvanın bu aşıdan faydalanması planlanıyor.

Tarım il müdürü Nihat AĞAN, şap hastalığının salgın ve bulaşıcı bir viral hastalık olduğunu ve hayvan ölümlerine neden olabileceğini vurguladı. Ayrıca, ülkede yeni görülen SAT-2 serotipi ve bu hastalığın et, süt gibi verim kayıplarına yol açtığını belirtti. Bu nedenle, hastalığın hızlı yayılmasını ve ekonomik kayıpları önlemek amacıyla büyükbaş hayvanların yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde aşılanması gerektiğini açıkladı.

Ülke genelinde 1 Eylül 2023 tarihi itibariyle sonbahar dönemi şap aşılamasının başladığını hatırlatan AĞAN, hayvan sahiplerini aşılarını yaptırmaları konusunda uyardı. Şap hastalığına karşı alınan bu tedbirlerin hem hayvan sağlığını koruyacağını hem de ülke ekonomisine olumsuz etkilerin önlenmesine katkı sağlayacağını belirtti.