Henüz var olup olmadığı bilinmeyen bu hastalık, Dünya Sağlık Örgütü tarafından gelecekteki bir salgını temsil edebilecek potansiyel bir patojen olarak değerlendiriliyor.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19'un "Hastalığımız X" olabileceğini belirtti ve bilim adamlarının bu deneyimden aktif olarak ders aldığını ifade etti. Bu varsayımsal hastalığın, COVID-19'dan çok daha büyük bir zarara yol açabileceği ve dünya genelinde 7 milyondan fazla ölüme neden olan mevcut pandemiden daha tehlikeli olabileceği düşünülmekte.

virus-olu-pirola-covid-usakolay-1

Dünya Sağlık Örgütü, 2018 yılında "Hastalık X"i, gelecekteki olası salgınlara karşı hazırlık yapmak amacıyla oluşturulan kısa liste içerisinde yer aldı. Bu bağlamda, uzmanlar, olası bir salgına karşı sağlam bir eylem planı oluşturmayı ve sağlık sistemlerini bu tür bir tehdide karşı güçlendirmeyi hedefliyorlar.

Ancak şu ana kadar uşak'ta "Hastalık X" ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştır. DSÖ, bu tür bir virüsün uluslararası bir salgına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunarak, dünya genelindeki uzmanları en kötü senaryoya karşı hazırlıklı olmaya çağırmıştır.