Uşak'ta yaşayan vatandaşları sevindirecek bir gelişme yaşandı. Ak Parti tarafından TBMM'ye sunulan 80 maddelik torba yasa teklifi içerisine eklenen madde ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlar için bir af düzenlemesi getirildi.

Bu teklifin onaylanması durumunda, 1 Ocak 2014 tarihinden önceki GSS prim borçları silinecek.

Uşak'ta da birçok kişi GSS prim borcu sebebiyle zor durumda kalmıştı. Bu af hükmünden faydalanacak olan vatandaşlar, uzun süredir ödeyemedikleri borçlarına bir çözüm bulabilecekler. Böylece, sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarına kavuşacaklar.

Aftan faydalanabilmek için borcun 31 Aralık 2023 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. Borçlu olan vatandaşların, bu süre zarfında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Aftan yararlanacak olan Uşaklı vatandaşlar, bu müjdeli haberi sevinçle karşıladılar. Borçlar nedeniyle mağdur durumda olan vatandaşlar, aftan dolayı büyük bir mutluluk yaşadıklarını dile getirdiler.

Aftan Kimler Yararlanacak?

Af düzenlemesinden, 1 Ocak 2014 tarihinden önce GSS prim borcu bulunanlar faydalanabilecek. Af kapsamında, ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri ile gecikme cezası ve gecikme zammından vazgeçilecek.

Aylık GSS Primi Ne Kadar?

GSS primleri, asgari ücretle orantılı olarak belirlendiği için, bu yıl sonuna kadar ödenmesi gereken prim tutarı aylık 402 lira, yıllık ise 4 bin 802 lira. 2024 yılında asgari ücretteki artış oranında GSS primlerinin de artması bekleniyor.

Milyonlar yeni yıla borçsuz bir başlangıç yapma fırsatı bulacak. Mevcut durumda borçlu olan milyonlarca vatandaş, yapılacak düzenleme sonrasında yeni yıla GSS prim borcu olmadan girecekleri öngörülüyor.

Kaynak: Öyküm Yavuz