Yücel, yeni onaylanan müfredatın gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren kademeli olarak uygulanacağını belirtti. Bu kapsamda, okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlayarak müfredatın devreye gireceğini ifade etti.

Uşak'taki liselerde görev yapan fizik branşından 60 öğretmenin katıldığı toplantıda İl Millî Eğitim Müdürü Halil Yücel, yeni fizik müfredatının öğrencileri sadece bilgiyle değil, bilgiye ulaşma, bilgiyi kullanma ve yeni bilgiler üretme becerileriyle donatmayı amaçladığını söyledi.

Fizik Ogretmeni Uşak Bilgilendirme Toplantısı 2

Yücel, "Artık ezberci yaklaşımdan uzaklaşıyor, öğrencilerimizi düşünen, sorgulayan, araştıran ve üreten bireyler olarak yetiştirmeye odaklanıyoruz. Bunun için de deney ve gözleme dayalı öğrenme yöntemlerine, öğrencinin aktif katılımını esas alan etkinliklere daha çok yer veriyoruz. Yeni müfredatımızda sadece fizik konularına değil, aynı zamanda fiziğin diğer disiplinlerle ilişkisine, fizik alanındaki kariyer olanaklarına ve bilim insanlarının deneyimlerine de yer ayırıyoruz. Öğrencilerimizi sadece iyi birer fizikçi değil, aynı zamanda iyi birer vatandaş, iyi birer dünya insanı olarak yetiştirmeyi amaçlıyoruz." dedi.

Fizik Ogretmeni Uşak Bilgilendirme Toplantısı 1

Yücel, yeni müfredatın başarıyla uygulanmasında öğretmenlerin büyük görevler üstleneceğini ve bilgi birikimleri, deneyimleri ve özverileriyle öğrencileri geleceğe en iyi şekilde hazırlayacaklarına inandığını vurguladı. Ayrıca, hep birlikte Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin ışığında fizik eğitiminde yeni bir sayfa açılacağını ifade etti. Toplantıya katılan öğretmenlere teşekkür eden Yücel, yeni müfredatın hayırlı olmasını diledi.

Muhabir: Serkan Karayol