Uşak'ta hükümetin uyguladığı yüzde 25 kira zam sınırı, ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Ev sahipleri istedikleri kira zammını yapamamanın sıkıntısıyla başa çıkmak için evlerini satışa çıkarıyor ve bu parayla iş yerleri ve sanayi dükkanları gibi gayrimenkullere yatırım yapıyor. Konutun artık yatırım aracı olmaktan çıktığını belirten gayrimenkul uzmanları, ev sahiplerinin küçük metrekareli iş yerlerine yönelerek yatırım yaptığını ifade ediyor.

İstedikleri Kirayı Alamadıkları İçin Satıyorlar

Birkaç yıl öncesine kadar TÜFE verileri baz alınarak hesaplanan konut artış oranlarının hükümetin getirdiği yüzde 25 sınırına çekilmesi, sözleşmeler yenilenirken kiracılara yüzde 25'ten fazla zam uygulanamamasına neden oluyor. Bu durum, ev sahiplerini evlerini satmaya yönlendiriyor. Gayrimenkul uzmanı Murat Güney, ev sahiplerinin kiracılara istedikleri kira zammını yapamadıkları için evlerini satışa çıkardıklarını belirterek, talep olmadığı için dairelerinin prim yapma oranının düşük seviyede devam ettiğini ifade ediyor.

'Konutlar Yatırım Amacıyla Tercih Edilmiyor'

Murat Güney, konutların artık yatırım amacıyla tercih edilmediğini, yatırımcıların iş yerleri ve sanayi dükkanları gibi gayrimenkullere yöneldiğini söylüyor. Özellikle sanayi bölgesinde yatırımcıların küçük metrekareli iş yerleri ve fabrikaları tercih ettiğini belirten Güney, bu tür yatırımların daha düşük maliyetli olduğunu ve daha hızlı bir şekilde amorti edilebildiğini açıkladı.

Yatırımcılar Sanayiye Yöneldi

İş yerlerindeki kira artış oranının Ekim ayında yüzde 55 olarak belirlenmesi, konutlardaki yüzde 25'lik kira artış sınırıyla karşılaştırıldığında, yatırımcıların bütçelerine uygun olan iş yerlerine ve sanayi dükkanlarına yönelmelerine neden oluyor. Bu kapsamda, Kasım ayında yapılacak iş yeri kira artış oranının yüzde 54,26 olarak belirlendiği bildiriliyor. Uşak'ta ev sahiplerinin bu yeni eğilimi, konut piyasasında ve yatırım tercihlerinde dikkate değer bir değişikliğe işaret ediyor.

Kaynak: Öyküm Yavuz