Uşak ve diğer illerde sigorta girişi 2000, 2001, 2004 ve sonrasına ait olanlar için erken emeklilik fırsatı doğuyor. İki önemli şartı sağlayanlar, 45 yaşında emekli olma imkanına kavuşabilecek.

Erken emeklilik konusundaki son gelişmelere göre, bazı meslek gruplarına tanınan yıpranma payıyla birlikte, 360 gün çalışma karşılığında ekstra hizmet süresi verileceği belirtiliyor. Bu ek hizmet süresi en fazla 5 sene olarak hesaplanacak. Üç seneyi aşan ek hizmet süresine sahip olan kişilerin emeklilik yaşı düşecek ve belirlenen meslek gruplarından birine mensup olanlar 45 yaşında emeklilik hakkı elde edecek.

SGK tarafından tanınan yıpranma payından faydalanabilecek meslek grupları arasında maden ocakları, yer altı işlerinde çalışan işçiler, demiryolu işçileri gibi 45 farklı meslek bulunuyor. Aynı zamanda emniyet ve silahlı kuvvetlerde çalışan personeller de 8 seneye kadar ek hizmet süresinden faydalanabilecek. Bu düzenleme ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyenlerin belirlenen şartları sağlamaları durumunda, 45 yaşında emeklilik sürecine adım atabilecekleri bildirildi.

Kaynak: Öyküm Yavuz