Uşak, nüfusunun artmasıyla birlikte otopark sorununun yoğun olarak yaşandığı şehirlerden biri haline gelmeye başladı. Şehir merkezinde ve popüler bölgelerde yaşanan otopark sıkıntısı, yerel halkın ve sürücülerin günlük yaşamlarını olumsuz etkiliyor. 

Ulaşım ve şehir planlaması uzmanlarına göre, Uşak'taki otopark sorunu özellikle artan araç sahipliği ve şehir merkezinin dar sokak yapısıyla ilişkilendiriliyor. Belediye yetkilileri, sürdürülebilir ve etkili bir çözüm için kapsamlı bir yaklaşım benimsemesi halkın en çok beklediği konu haline geldi. 

Vatandaşa bu konuda ne yapılabilir diye sorduk 

Uşaklı vatandaşlar, toplu taşıma alternatiflerinin çeşitlendirilerek bireysel araç kullanımının azaltılmasını, düşük emisyonlu araçlar, bisiklet yolları ve yaya dostu bölgeler gibi adımlarla çevreci ulaşım modlarının teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Akıllı Otopark Sistemleri: Teknolojinin gücünden yararlanarak, akıllı otopark sistemleri kurularak sürücülerin boş otopark yerlerini kolayca bulmalarını sağlamak, yer altı ve asansörlü otopark gibi alternatiflerin çözüm olacağını ve bu sayede de trafikteki zaman kaybı ve kirliliğin azalacağı düşüncesi içerisinde.