Geride bıraktığımız dönemlerde, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş öncesi kriz zamanlarında Rusya, Karadeniz’de sıvı yağ yüklü gemilerin geçişine izin vermemişti. Kararını önce duyuran Rusya’nın bu açıklamaları ve yaptırımları ile birlikte Türkiye’de söz konusu dönemde sıvı yağ krizi yaşandı ve ayçiçek yağı fiyatları da hızla yükseldi. Devam eden süreçte enflasyon krizi ile birlikte ayçiçek yağı fiyatları artarken, bu kez de dev indirim haberi geldi.

Vatandaşlar, son dönemlerde zam şampiyonu haline gelen ayçiçek yağının en ucuz fiyatla hangi marketlerde satıldığını araştırıyor. Bu kapsamda indirim haberleri dikkatleri çekmeye devam ederken, beklenen bir indirim haberi de geldi. Ayçiçek yağı fiyatlarına bir kez daha zam geleceğine ilişkin söylentiler gündemde yer almaya devam ederken, o markette ayçiçek yağının fiyatı düşürüldü. 5 litre ayçiçek yağının fiyatı 150 liraya kadar gerileyince, vatandaşlar da o markete akın etmeye başladı. İşte detaylar…

5 LİTRE AYÇİÇEK YAĞI 200 LİRADAN SATILDI

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş öncesi dönemde yükselmeye başlayan ayçiçek yağı fiyatları, yüksek enflasyon nedeniyle günden güne zamlarla karşılaştı. Peş peşe zamlar gelmeye devam ederken, vatandaşlar da ucuz fiyatla ayçiçek arayışlarına devam ediyor. Bu kapsamda bir indirim haberi de Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Başmüdürlüğü’nden geldi. TMO marketlerde 5 litre ayçiçek yağı 150 TL fiyatla satışa sunuldu. Bazı vatandaşlar, indirim haberiyle birlikte 5 litre ayçiçek yağından 2’şer teneke aldı.

GÜNDE 12.500 TON SATIŞ

Piyasa genelinde 5 litre ayçiçek yağı fiyatı 200 liraya kadar yükseldi. TMO satış noktalarında, gelen indirimle birlikte kuyruklar oluşmaya başladı. Birçok vatandaş indirim haberi sonrası 2 teneke ayçiçek yağı satın alırken, Batman TMO’da günde 12.500 tonun üzerinde ayçiçek yağı satışının gerçekleştiği bildirildi.

TMO AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI

TMO ayçiçek yağı fiyatları şöyle:

●      TMO Ayçiçek Yağı 5 L - 150,00 TL

●      Tarım Kredi Kooperatif Birlik Ayçiçek Yağı 2 L - 114,54 TL

●      Ayçiçek 1 L x 4 adet - 209,15 TL

●      Kumraldede Kuşburnu Çekirdeği Yağı 20 ml - 105,02 TL

●      Olin Ayçiçek Yağı 2 L -104,73 TL

●      Orkide Ayçiçek Yağı 5 L Pet - 271,27 TL

Editör: Öyküm Yavuz