Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonla mücadele kapsamında hem çalışanlar hem de emekliler için yeni düzenlemeler yapılacağını duyurdu. Cuma günü açıklanacak Ekim ayı enflasyonu, asgari ücretin ne kadar olacağına dair ipuçları verecek.

Asgari ücret, Temmuz ayında yüzde 34 oranında zam alarak net 11.402 lira, brüt 13.414 lira olarak belirlenmişti. Ocak 2024 zammı için ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında toplanmaya başlayacak. Komisyonda işçi, işveren ve hükümet temsilcileri bulunacak. Asgari ücretin belirlenmesinde 6 aylık enflasyon verileri ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı anket çalışmaları etkili olacak. İşte konuşulan rakamlar.

İLK TOPLANTI 20 KASIM’DA

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, komisyonun yapısında bir değişiklik yapılacağını açıkladı. Atalay, asgari ücretli iki kadın ve iki erkek çalışanın da komisyonda yer alacağını söyledi. Komisyonun ilk toplantısı 20 Kasım’da yapılacak.

Asgari ücretin kesin zam oranı ise 3 Ocak’ta belli olacak. Bu tarihte yılın son enflasyon rakamı açıklanacak. Uzmanlar, asgari ücrete yüzde 40 ila yüzde 55 arasında bir zam beklediklerini ifade ediyorlar. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, CNN Türk’te yaptığı açıklamada, asgari ücretin 16 bin lira seviyesine çıkabileceğini belirtti.

2024 ASGARİ ÜCRET İÇİN 3 İHTİMAL

Bayram, gıda fiyatlarında yaşanan artışın fahiş fiyatla mücadele kapsamında alınacak önlemlere bağlı olduğunu söyledi. Bayram, asgari ücrete yüzde 50’ye yakın bir zam beklediğini ve 16 bin lira seviyesinin azami olacağını dile getirdi. Bayram, piyasada asgari ücretin 11 bin 402 lira tutarının kalmadığını ve ara zam yapıldığını da ekledi.

Bayram’ın tahminlerine göre, Ocak 2024’te net asgari ücret yüzde 40 zam formülüne göre 15.962 lira, yüzde 45 zam formülüne göre 16.532 lira, yüzde 50 zam formülüne göre 17.103 lira ve yüzde 55 zam formülüne göre de 17.673 lira olması bekleniyor.

Kaynak: Öyküm Yavuz