Türkiye'de ikinci el araç satışlarını düzenleyen yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte, motosikletler de "6 ay ve 6 bin kilometre" kuralına tabi hale geldi.

Bu karar, fahiş fiyatların önüne geçilmesi amacıyla 1 Temmuz 2022'de başlayan ve 1 Temmuz 2023 tarihinde sona eren uygulamayı bir yıl daha uzatan bir dizi düzenleme içeriyor.

Motosikletlerin Satışında Yeni Dönem Başlıyor 

Ticaret Bakanlığı'nın yayımladığı "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik," Resmi Gazete'de yer aldı. Yapılan değişiklikle birlikte, ikinci el motosikletlerin sıfır fiyatlarından daha yüksek bir bedelle satışa çıkarılması yasaklandı. Bu düzenleme, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak, ancak Ticaret Bakanlığı bu süreyi uzatabilme yetkisine sahip.

Önceki uygulama kapsamında ikinci el otomobil fiyatlarında yaklaşık yüzde 15 civarında bir düşüş yaşandığı belirtiliyor. "6 ay ve 6 bin kilometre" kuralı, tüketicilerin daha sağlıklı ve adil bir ikinci el araç alım süreci yaşamalarını hedefleyerek, spekülatif fiyat artışlarına karşı bir önlem olarak getirilmişti.

Yapılan değişiklikle birlikte motosiklet satışlarında da benzer bir düzenleme olacak ve bu düzenleme, hem alıcıları hem de satıcıları daha dengeli bir pazarda bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: Hava Aksu