Araç sahiplerine çok önemli ir uyarı yapıldı. Bu uyarı özellikle kontak anahtara ek anahtarlar takan bireyler için yapıldı. Bu durumun araca önemli bir zarar verebileceği ifade ediliyor. İşte detaylar.

Alınan bilgilere göre, anahtarlığınızda fazladan anahtarların bulunması, ateşleme silindirinin hassas bileşenlerinin korunmasında önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Bu durum, iç parçaların aşınmasına ve nihayetinde kontak silindirinin arızalanmasına veya kilitlenmesine yol açabilir. Ayrıca kontakta fazla anahtar olmasının meydana getirdiği tek sorun da bu değil. İşte basit gibi görülen ama başınıza büyük dert açabilecek bu durum ile alakalı tüm ayrıntılar.

FAZLA ANAHTAR BÜYÜK SORUNLAR YARATABİLİR

Chip dergisinden alınan habere göre, anahtarlığınızda gereksiz yere çok sayıda anahtar bulundurmak, ateşleme silindirinin hassas parçalarına zarar verebilir. Bu, iç parçaların aşınmasına ve ateşleme silindirinin bozulmasına veya kilitlenmesine neden olabilir. Kontak anahtarınızda çok fazla anahtar olması, ateşleme silindirinin tasarımına uygun olmayan bir kuvvet uygulayabilir. Her sarsıntı, dönüş ve titreşim, iç parçaların yıpranmasına sebep olabilir.

Bu sebeple araç kullanırken kontak anahtarının yanına başka anahtarların konulmaması uyarısı yapıldı. Fazla anahtarın yol açabileceği başka sorunlar da varda. Şimdi o sorunlara göz atalım.

DİKKATİNİZİ DAĞITABİLİR

Çok fazla anahtarlı bir anahtarlık, araç sahiplerinin sürüş sırasında dikkatini dağıtabilir ve konsantrasyonunu bozabilir. Ayrıca, hırsızlar için de bir fırsat olabilir. Çok fazla anahtarlı bir kontak anahtarını çalan bir hırsız, aracı çalıştırma ihtimaline sahip olabilir. Bu yüzden, kontak anahtarlığınızda sadece ihtiyacınız olan anahtarları tutmak, aracınızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışmasına katkı sağlayabilir ve sağlık bir sürüş deneyimi getirebilir.

Ayrıca, kontak anahtarının sürekli sallanması ve ses çıkarması, bu anahtarın daha çabuk eskimesine ve zamanla aracın çalışmasında aksaklıklara neden olabilir. Son olarak Kontak anahtarınıza gereksiz yere anahtar eklemek, elektrik bağlantılarını da etkileyebilir ve araç bilgisayarı ile iletişimi bozabilir.