Uşak’ta özellikle son 1 aydır çeyrek altının bulunamaz hale geldiğine dikkat çeken Dilek Sarraf Emrullah Şahin, 2024 yılının en önemli yatırımının bugün itibariyle altın olduğunu dile getirdi. Şahin, altının gramının 2 bin 420 liradan işlem gördüğüne dikkat çekti.

Altın İthalatında Kısıtlama Fiyatları Yükseltti

Devletin cari açığı kapatma adına altın ithalatını kısıtlaması altın fiyatlarında artışa sebep olduğunu vurgulayan Emrullah Şahin, “Altın İthalatında kısıtlama, Ons fiyatın artması artması,  doların artması talep çok arz az bu sebeple altın üretimi yetişmiyor. Bu veriler altın fiyatını artmasına sebep oluyor. Ham altın ülkede bulunmuyor. Spot piyasada altın fiyatları çok daha yüksek, bu yükseliş daha da devam edecek gibi duruyor. Şuanda ev araba arsa gibi yatırımları vatandaş tercih etmiyor bu yüzden altın bozduran olmuyor. Altın bozdurulmaması da piyasada gram, çeyrek gibi ziynet altın bulunmasını engelliyor” dedi.. 

usak-altin-fiyatlari-son-usakolay

Çeyrek Altın Neredeyse Karaborsa Olacak

Kuyumcu esnafının çeyrek altın başta olmak üzere tüm ziynet ürünlerini bulabilmek için yoğun mücadele verdiklerini anlatan kuyumcu Emrullah Şahin, çeyrek, yarım, tam ve Cumhuriyet altınına erişimin zorlaştığını anlattı. Şahin şu ifadelere yer verdi: “Uşak’ta yatırım yapmak isteyen vatandaşların uzun süredir gözü altın ürünlerinde. Başta çeyrek altın olmak üzere birikimini altın üzerinde yapan vatandaşlarımız çoğu zaman altın bulamıyor. 2024 yılında yatırım yapmak isteyen çok sayıda vatandaşın yolu kuyumcularla kesişiyor. Fakat kuyumcularda bugün itibariyle altın ürünlerine erişebilmek yatırımcılar açısında oldukça zor.”

gram-altin-usakolay-1

Savaşlar Yatırımcıyı Altına Yönlendirdi

Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin arasında yaşanan savaşlar dünya genelinde yatırımcıları altına yönlendirdi. Altın fiyatlarında yaşanan artışa rağmen geleceğe dönük yatırım yapan vatandaşların altına yöneldiğini dile getiren Şahin, “Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin arasında yaşanan savaşlar ve dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz karşısında Türkiye’de ve Uşak’ta yatırımcı vatandaşlarımız altına yöneldi. Özellikle son aylarda Cumhuriyet, tam, yarım, çeyrek ve gram altın bulmakta zorlanıyoruz. Bize gelen altın çeşitleri kısa sürede tükeniyor. ” dedi.

ceyrek-altin-gram-usakolay-2-5

Toptancılarda Altın İşçilik Fiyatında Yükselişe Sebep OluyorDarphaneden aslında altının çıkış fiyatı standart olduğunu aracı firmaların ya da kişilerin altın fiyatında değişiklik göstermesine sebep olduğunu aktaran Emrullah Şahin, “Toptancılarda altın fiyatında yükselmesine etkili unsurlardan biri” dedi.

Altın Kaçakçılığı Arttı

 Yaşanan bu sıkıntı kaçakçılara fırsat doğuyor. İran ve Irak’dan kaçakçılar kaçak altın getirmeye başladılar. Geçtiğimiz günlerde yalanan altınları hepimiz gördük. Bunlar yakalananlar yakalanmayan Allah bilir kaç kaçak yolla giren altın var.  Altın fiyatı arttıkça kaçakçılarda ülkemize kaçak yollarla altın sokmaya devam edecekler.