Seçim öncesinde 18 TL bandından işlem gören dolar kuru seçimin sona ermesi ile birlikte hızla yükselmeye başladı. 27 TL seviyesine kadar yükselen dolar kuruna bağlı olarak gündelik hayatın pek çok alanında yüksek oranlı zamlar gözlenirken akaryakıt sektöründe de ciddi fiyat değişiklikleri ortaya çıkmaya başladı.

Dolar kurunun hızlı yükselişinden nasiplenen akaryakıt fiyatları temmuz ayında da vergi zammından ötürü 5 TL birden yükseldi. Hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına yansıtılan 5 TL’lik zammın ardından bir süre zam açıklamalarına ara verileceği düşünülürken beklentiler karşılıksız kaldı ve akaryakıt fiyatları haftalar boyunca fiyat artışları ile duyurulmaya devam edildi.

Benzin ve motorin fiyatlarının tarihi seviyelere ulaşması ile birlikte birçok araç sürücüsü kendine ait olan aracını park edip toplu taşıma araçlarına yönelirken sektör kaynaklarından kahreden bir haber daha geldi. Edinilen bilgilere göre motorinin litre fiyatına bir kez daha zam yapılacak. Söz konusu fiyat artışı pompaya da yansıyacak.

MOTORİN ZAMMI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Seçim sonrasında arka arkaya zamlar alan akaryakıt ürünleri rekor seviyelere dayandı. Zam furyasının ne zaman sona ereceği merak edilirken beklentiler yine karşılıksız kaldı ve sektörden bir zam haberi daha geldi. Sözcü’den alınan bilgilere göre motorinin litre fiyatına bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 2 TL zam yapılacak. Söz konusu zammın pompaya yansıması ile birlikte birçok şehirde motorinin litresi tarihte ilk kez 40 TL’nin üzerine çıkmış olacak.

Motorin zammının yanı sıra benzin için de bir zam hazırlığının söz konusu olduğu ve ilgili zam kararının yarın açıklanacağı tahmin ediliyor.

UŞAK GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Motorin zammı hazırlığının devam ettiği şu saatlerde güncel akaryakıt fiyatları da merak konusu oldu. Uşak ili için geçerli olan 12 Eylül 2023 tarihli akaryakıt fiyatları şu şekilde açıklandı:

- Benzin: 37,64 TL

- Motorin: 38,77 TL

- Otogaz: 17,42 TL