Uşak Valiliği 2. Otizm Eylem Planı (2023-2030) kapsamında Uşak İlindeki uygulamaların değerlendirilmesine ve ilk adım olarak gerçekleştirilecek etkinliklerin planlanmasına yönelik toplantılar gerçekleştirdi.

Toplantılar sonucunda ilk olarak otizm spektrum bozukluğu olan çocuğa sahip ailelere yönelik bilgilendirme semineri gerçekleştirdi.

 Uşak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Uşak Vali Yardımcısı Burak Bozkurt Gürses koordinasyonu ile  Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Üzeyir Emre Kıyak moderatörlüğünde ailelere Avukat Uğur Özleyen Tarafından özel gereksinimli olan çocuğa sahip ailelerin hakları, Vesayet velayet ve kayyımlık işlemleri, iş hukuku alanında engelliler için dikkat edilmesi gereken hususlar tarafından gelişimsel süreçte çocuk gelişimcilerin rolleri, Uşak Rehberlik Araştırma Merkezi personeli öğretmen Orhan Vurgun tarafından tanılama ve yerleştirme sürecinde karşılaşabilecekleri olası sorunlar ve çözümleri İl Sağlık Müdürlüğünden Çocuk Gelişimcisi Ayşe Kazan Önder Sağlık süreçleri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Zeki Çakır Spor anlamında sunulan hizmetler, milli yüzücümüz Eymen Özdemir ve ailesinin konuşması Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünden Orhan Vurgun Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylerin eğitim süreçleri ve otizmdeki rolü ASHİM’den Özel Eğitim Öğretmeni Abdullah İsa SARI Sunulan sosyal hizmetler AFAD arama kurtarma teknisyeni Hasan Hüseyin Karaaslan Afet ve acil durumlarla ilgili farkındalık eğitimi konularında bilgiler sundular.

2. Otizm Eylem Planı kapsamında planlanan ikinci etkinlik ise yaz döneminde açılacak kurslarda otizm spektrum bozukluğu olan çocukların da katılabilmesi amacıyla bu kurslarda çalışan eğitimcilere bir eğitim sunulması hedeflendi. Uşak Gençlik ve Spor Merkezi, Uşak Müftülüğü personellerinin katıldığı etkinlikler Uşak Üniversitesi’nden Doç. Dr. Üzeyir Emre Kıyak liderliğinde Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görev yapmakta olan özel eğitim öğretmenleri, Abdullah Demirkan, Eray Türkcan ve Saadettin Vapur tarafından planlanarak sunumları gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında eğiticilere, otizm spektrum bozukluğu olan bireylere ve özellikleri, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin öğretiminde kullanılan bilimsel-dayanaklı uygulamalar ile olası davranış sorunları ve baş etme konularında anlatımlar gerçekleştirildi.

Editör: Ozan Yavuz