Futbola ilgi duyanların yakından takip ettiği Uşakspor kentin futbol kulübü olarak öne çıkıyor. Uşakspor Futbol Kulübü, 1 Haziran 1967 tarihinde resmi olarak kuruldu. Bu tarihte ligde çok sayıda maçlara çıkan Uşakspor’un kuruluş sürecinde önemli gelişmeler yaşandı. Uzun yıllar boyunca farklı liglerde mücadele eden Uşakspor borçları nedeniyle 1 Temmuz 2010 yılında faaliyetlerine son vermişti.

Uşak şehrinde futbol başta olmak üzere sportif faaliyetlerin yayılmasını sağlayan Uşakspor 2010 yılında kapatıldı. Kentte önemli görevler üstlenen Uşakspor, takvimler 2009 yılını gösterdiğinde borçlardan dolayı maça çıkamayacak duruma geldi. Uşakspor’un kötü yönetimi nedeniyle ekonomik zorluklar yaşandı. Kulüp futbolculara maaş ödemesi yapamazken tesislerdeki personel bile uzun süre maaş almadan çalıştı.

UŞAKSPOR VE UŞAK’TA FUTBOLUN TARİHİ

Futbol tarihi 1 Haziran 1967 yılında başlayan Uşakspor 2009 yılının Eylül ayında yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle Uşak Belediye Spor bünyesine katıldı. Bu şekilde varlığını sürdüren Uşakspor, 2009 – 2010 futbol sezonundan beri Uşakspor A.Ş. ismi ile kentte futbol tutkusunun yayılmasını sağladı. Uşak şehrini profesyonel futbol liglerde temsil eden takım, Uşak’ta futbolun gelişiminde son aktör konumunda oldu.

Uşak kazası 1901 yılında kurulan Gülşen-i İrfan Mektebi sayesinde futbol ile tanıştı. Futbol sporuyla ilgili ilk resmi kayıtlarsa 1922 tarihlidir. Ancak Osmanlı Devleti’nin son iktidarı olan İttihat ve Terakki Partisi’nin gençlik örgütlenmesi Uşak’ta farklı futbol yapılanmalarını hayata geçirdi.

UŞAK’TA KURULAN BAZI FUTBOL KULÜPLERİ

Türk Ocağı Uşak şubesi tarafından kurulan gayri federatif amatör spor faaliyetleri kentte futbolun temelini sağladı. Cumhuriyetin ilk yıllarında ise Türk Ocağı öncülüğünde kurulan Gayret İdman Birliği ve Ergenekon İdman Yurdu takımları Osmanlı Dönemi Uşak’ta kurulan ilk futbol kulüpleridir. Daha sonra Uşak Şeker Spor Kulübü (1959), Deri Yün Mensucat Spor Kulübü (1957), Ergenekon Spor Kulübü (1935), Bir Eylül Spor Kulübü (1947) ve Uşak Spor Kulübü (1952) gibi takımlar kurulmuştur.