Yağız Sabuncuoğlu'nun haberine göre, TFF'nin olağanüstü seçimli genel kurula gitmesi için delegeler tarafından noter onaylı imza toplanmaya devam ediyor.

TFF’ye noter onaylı imza gönderen kulüpler arasına Uşakspor'unda yer aldığı, Beşiktaş 25. noterliğinden 19.04.2024 tarihinde Mehmet Büyükekşi'nin değişmesi yönündeki fikre imza karşılığı destek verdiği görüldü.

Delegelerin yüzde 40'ının noterden imzasının toplanması halinde TFF Yönetim Kurulunun statüye göre bir ay içinde olağanüstü seçimli genel kurula gitmesi gerekiyor.

Kulüpler Birliği Vakfı’nın Maslak'taki ofisinde bir araya kulüp temsilcileri, noter onaylı imzalarını veriyor. Bazı kulüp temsilcilerinin de imzalarını bulundukları kentlerden verecekleri bildirildi.  Federasyonun seçime gitmemesi durumunda oy kullanan delegelerin konuyu FIFA'ya taşıma hakları bulunuyor.

- Kimin, kaç delegesi bulunuyor?

TFF genel kurulunda oy kullanacak olan delegelerin dağılımında en büyük güç Süper Lig ekiplerinde.

İşe genel dağılım: Süper Lig: 133, TFF 1. Lig: 36, TFF 2. Lig: 37, TFF 3. Lig: 54, Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu: 10, Profesyonel Futbolcular Derneği: 1, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği: 1, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği: 1, Engelli Spor Federasyonları: 1, FIFA veya UEFA İcra Kurulu Üyeleri: 2, FIFA veya UEFA Komiteleri Görevlileri: 2, Eski TFF Başkanları: 11, En Çok Ulusalarası Maç Yöneten FIFA Hakemi: 5, 50 üzeri Milli Olan Futbolcu: 5, En Fazla Milli Takım Teknik Direktörlüğü Yapanlar: 5

- Erken seçim için 121 oy yeterli

Genel kurulda 304 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Buna göre delegelerin yüzde 40'ının noterden imzasının toplanması halinde kesin olarak seçime gidilecek. Hesaplamalara göre yüzde 40, 121,6 oya denk geliyor. Genel kurulda 121 oy çıkması durumunda erken seçime gidilecek.

Tff Baskani Mehmet Buyukeksi Usakspor

Çünkü ileride büyük sorunlar doğuracak. Bunların da bütün açıklamasını yaptık, ihtarını çektik. Bunların da basına açıklayacağız konuların ne olduğunu. Bugünden tezi yok gitmeleri lazım. Şu anda yaklaşık 60-70 delege imza verdi. Bu bayramdan sonraki haftada imzalar fazlasıyla tamamlanacağına inanıyoruz ve ne bekleniliyor yani? İmza tamamlansa ne olacak tamamlanmasa ne olacak. Bundan daha beter bir gün olabilir mi. Her şeyi kamuoyu biliyor" dedi.

Muhabir: Hava Aksu