Uşak'ın doğal güzelliklerini koruma ve çevre bilincini yükseltme amacı güden ESÇEVDER (Ege Sivil Çevre Derneği) Başkanı Sadık Yurtman, son gelişmelerle ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Murat Dağı'na Altın Madeni Kurulacak mı?

Murat Dağı'na yapılması planlanan altın madeni projesi için yapılan başvurunun resmi olarak reddedildiğini belirten Yurtman, "Yörenizdeki Gediz bölgesine yapılacak olan Murat Dağı'na altın madeni projesi iptal oldu. Bu konuda Uşak'taki ekiplere desteğimiz sürecek. Bizler gerek Uşak ve gerek Eskişehir'deki çevre sorunları için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Murat Dağı Altın Madeni Kurulacak Mı?

Maden projesine karşı çıkan diğer bir önemli isim ise TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) Uşak İl Temsilcisi Barış Metin'di. Metin, projenin bölgedeki su kaynaklarını tehdit ettiğini savunarak mücadelelerinin sonuç verdiğini ve kesinlikle devam edeceğini vurguladı. "Burası Uşak'ın su kaynağını sağlayan bölge. Mücadelemiz sonuç verdi ve kesinlikle sonuna kadar davamız sürecek. Biz her zaman buradayız ve bölgemizi savunacağız" diyen Metin, doğal çevreye duyarlılığın gerekliliğine dikkat çekti.

Murat Dağı Çed Raporu Sonucu Açıklandı

Bu olumlu gelişmenin ardından "Murat Dağı Yok Olmasın" adlı platform da sevinçlerini dile getirdi. Platform üyeleri, projenin iptal edilmesi ile ilgili yaptıkları açıklamada, "Bakanlığımıza sunulan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliği'nin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumsuz' Kararı verilmiş olup; Kütahya Valiliği (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur" ifadelerini kullandı.