Uşak’ta ve diğer şehirlerde hızla gerilemeye devam eden hava sıcaklıkları, vatandaşların kombilerin açılacağı gün için geri sayıma başlamalarına sebep oldu. Ekim ayını kombiyi çalıştırmadan geçirip geçiremeyeceklerini merak eden vatandaşlar Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün güncel hava durumu raporlarını yakından takip etmeye devam ederlerken uzmanlardan kombilere ilişkin önemli uyarılar geldi.

Ara katlarda yaşayan birçok vatandaşın, üst ve alt katlarda bulunan komşuların kombilerinden istifade ettikleri bilinir. Bu durum ilgili katlarda yaşayan kat sakinlerinin daha az ısınmasına ve dolayısı ile de kombiyi daha yüksek seviyede çalıştırmalarına sebep olur. Yaşanan bu durumu hukuki boyutta değerlendiren uzmanlar, ara katta yaşayanlar için ‘tazminat’ uyarısında bulundu.

DÜRÜSTLÜK VE DOĞRULUK KURALLARINA AYKIRI DAVRANILIYOR

Kombisini çalıştırmadan yan, alt ve üst komşularının kat sıcaklıklarından yararlanan kişilere, hukuki düzlemde önemli uyarılar geldi. Uzmanlar, komşularının ısınmalarına katkıda bulunmayan kişilerin dürüstlük ve doğruluk kurallarına aykırı davrandıklarını belirtti. Kombi kullanmayan kişilerin diğer komşularının daha büyük bir maliyetin altına girmelerine sebep olduğunu belirten uzmanlar, bu durumun Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında komşuluk ilişkilerini olumsuz etkilediğini ifade etti.

‘TAZMİNAT TALEP EDİLEBİLİR’

Kombi kullanmayarak komşularının ısınmasına katkıda bulunmayan kişilerin kuralları ihlal ettiklerini belirten uzmanların, komşuların ısınma sistemi aktif olmayan kat sakinlerine karşı sulh mahkemelerine başvuru yapabileceklerini ifade etti. Hakimin komşunun konutunu mevsim şartlarına uygun biçimde kullanmadığını tespit etmesi durumunda tazminat ödemesinin söz konusu olabileceğini belirten uzmanlar, normal şartlarda 500 TL’lik bir ısınma gideri bulunan kişinin 700 TL ödemesi durumunda zararın ilgili komşu tarafından karşılanacağını bildirdi.

Boş evlerin kiraya verilmemesi/ verilememesi, uzun süre boyunca satılmaması/ satılamaması gibi durumlar için de benzer bir uygulamanın söz konusu olabileceğini belirten uzmanlar, boş dairenin ısıtılmasının talep edilebileceğini ifade etti. Ayrıca uzmanlara göre dairenin bilinçli olarak boş tutulduğunun fark edilmesi durumunda da mahkemelere başvurulabilir ve hakim kat sahibi ile ilgili farklı uygulamaları işaret edebilir.

Kaynak: UŞAK OLAY