Suriyeli bir şahıs üzerinde olan hat üzerinden dolandırıldı. Dolandırıldığı para kripto oldu.

Uşak’ta yine bir telefonla dolandırıcılık hikâyesi gerçekleşti. R. K. İsimli tekstil fabrikasında çalışan bir vatandaş kendisini bankacı olarak tanıtan kişiye telefonuna gelen şifreyi paylaştı 88 bin TL dolandırıldı.

Geçtiğimiz gün sabah saatlerinde telefonla kendisini arayan G.Bankası’ndan aradığını söyleyen bir kadın kendisinin kullandığı kredinin sigorta poliçesinden kalan bin 800 TL’yi iade edeceklerini söyleyip telefonuna şifre gönderiyor.

Telefonuna gelen şifreyi dolandırıcı ile paylaşan R.K isimli vatandaş hesabından 88 bin TL kredi çekilip dolandırıldı. Dolandırıcılar çektikleri parayı kripto paraya çevirdiler.

- Çok Hızlı Konuşup Beni Oyaladı

Kendisini arayan dolandırıcının çok hızlı ve sürekli konuştuğunu olayın far5kına varmadığını anlatan dolandırılan R.K. isimli vatandaş olayı şöyle anlattı:

Fabrikada çalıştığım esnada 0531 705 74 01 numaralı telefondan arandım. Kadın kendisini bankacı olarak tanıttı. Sonra geçen sene çektiğim kredinin sigorta poliçesinden kalan bin 800 TL parayı iade edeceklerini ve telefonuna şifre göndereceklerini söyledi.

Bende söylediği gibi kredi çekmiştim şüphelenmedim. Gelen şifreyi dolandırıcı ile paylaştım. Aradan 10 dakika geçtikten sonra tekrar şifre geleceğini işlemin başarısız olduğunu söylediler tekrar ikinci bir şifre geldi.

İkinci şifreyi de paylaştım. Yaklaşık yarım saat bir görüşme sonrasında işlemin gerçekleştiğini bin 800 TL’nin hesabıma geçeceğini söyleyip kapattılar” dedi.

  

- Çalışma Arkadaşım Beni Uyardı

Telefon görüşmesinin ardından çalışma arkadaşının kiminle konuştuğunu sorması üzerine olayın fark ettiğini vurgulayan talihsiz vatandaş R.K, “Telefonla işyerinde çok uzun konuşmam normalde. Ailevi bir durum olmadığı sürece.

Arkadaşım yarımn saat konuştuğumu görünce yanıma geldi. Sen kiminle konuştun diye sordu. Bende bankadan deyince kim aradı hangi numara olduğunu sordu. Numarayı gösterdim. Sonra ardı ardına bana krediniz onaylandı şeklinde mesajlar gelmeye başladı. O sırada dolandırıldığımı anladım” dedi.

- Fabrika’dan Direk Cumhuriyet Savcılığına Başvurdum

Dolandırıldığını anlayınca hemen Savcılığa şikayetçi olmak için başvurduğunu anlatan R.K, “Dolandırıldığımı söyleyince bi kısa araştırma sonrasında hesabımdan bir 34 bin TL ve 54 bin TL olmak üzere 88 bin TL iki ayrı kredi çekilmiş.

Bu para başka bir bankada bulunan hesaba yatırılmış. Bu hesabımdan tekrar çekilerek kendi hesaplarından Kripto paraya çevirmişler.

Bu benim başıma geldi başka vatandaşın başına gelmesin telefonunuza gelen şifreyi kimseyle paylaşmayın. Kendisini bankacı olarak tanıtan kimseye inanamayın” dedi.

  

Muhabir: Hava Aksu