Uşak’ta ve diğer illerde trafiğe kendi aracı ile veyahut da sorumluluğunda olan diğer araçlar ile çıkanlara, yetkililerden önemli bir açıklama geldi. Havaların soğumaya başlaması ile birlikte kış mevsimi için geçerli olan bazı kuralların yürürlüğe girecek olduğunu hatırlatan yetkililer, söz konusu kurallar ile ilgili ayrıntıları paylaştı.

Resmi kaynaklardan ve yetkililerden edinilen bilgilere göre trafikte düzeni sağlamak, olası can ve mal kayıplarının önüne geçebilmek amacı ile önümüzdeki günlerde kış lastiği uygulamasına geçiş yapılacak. Bu kurala uymayanlara para cezası kesilecek.

1 ARALIK İTİBARİ İLE ZORUNLU

Hem sürücülerin hem de trafik akışı içerisinde olan diğer yolcuların güvenliklerini sağlayabilmek amacı ile yetkili kurumlar tarafından bazı kurallar getirilmiştir. O kurallardan biri de mevsimsel olarak uygulanan kış lastiği zorunluluğudur. 1 Aralık itibari ile yürürlüğe girecek olan kış lastiği uygulaması kapsamında tüm araçlara kış lastiğinin takılması zorunludur. Bu sayede araç ve dolayısı ile de sürücüler ve diğer yolcular, kar ve don gibi zorlu hava koşullarından doğacak olan olumsuzluklara karşı korunacaklardır.

KIŞ LASTİĞİ NASIL SEÇİLİR?

Kış lastiği uygulamasının yürürlüğe girecek olduğu 1 Aralık tarihine dikkat çeken yetkililer, bu süreçte sırf kurallara uymuş olmak için gelişigüzel lastiklerin satın alınmaması gerektiğini vurguladı. Lastik seçiminin mal ve can sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu belirten yetkililer, dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Kış lastiği tercihinde öncelikle üretim tarihine bakılması gerektiğini ifade eden yetkililer, lastiklerin raf ömürlerinin genel olarak 10 yıl olduğunu ancak araçta kullanılan lastiklerin ortalama olarak 5 yılda bir değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Üretim tarihinin yanı sıra diş derinliğinin de lastik seçiminde önemli olduğunu belirten yetkililer, derinliğin yaklaşık olarak 8- 9 mm civarında olması gerektiğini vurguladı. Yanı sıra yasal olarak diş derinliğinin yüzde 75’i kadarının yani tüm çevresi boyunca 1,6 mm’ye inene kadar olan kısmının da kullanılabileceği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: Öyküm Yavuz