15 Temmuz Şehitler Meydanında amatör olta balıkçıları bir araya gelerek Valiliğin verdiği kararla 15 Haziran ve 1 Ekim tarihleri arasında ormana giriş yasakları başladı.

Yasağın fiilen balık avcılığını engellemek olduğunu öne sürerek protesto ettiler.

Uşaklı Olta Balıkçıları Yasağa İsyan Etti 3

 Uşak Olta Balıkçıları Dernek Başkanı Ali Ersoy "Bugün burada toplanma nedenimiz sazan avı yasağının kalkmasına rağmen her yıl olduğu gibi Uşak’ta yine sazan avı yasağı başlıyor. Bizler suyun kenarında olta atan bir milletiz, oltacıyız, ormana bir zararımız yok. Uşak olta balıkçılarına göletlerin açılmasını istiyoruz ateş yasağına uyarız "dedi.

Banaz Doğa Dostu 46'lılar Kulübü Başkanı Halil Sarıgöz "Sportif faaliyetlerin alanı toplum için çok önemli. Yıllardır uyuşturucu ile mücadele ediyorum ve gençlerimizin de yasal olmayan maddelere bağlanmaması için sportif faaliyetlerin alanının devam etmesini istiyorum.

Uşaklı Olta Balıkçıları Yasağa İsyan Etti 4

Ülkemizde sportif alan çok zayıf. Şimdi bir de orman yasağı geliyor, şehir içinde sıkılan gençlerimiz nereye gidecek? Önlerinin ve göllerin açılmasını istiyoruz. Sportif faaliyet olarak göl kenarlarında balık tutsunlar, zaman geçirsinler.

Bizler gittiğimiz göllerin bekçisiyiz temizlikçisiyiz göl kenarında ateş yasağına uyarız uygulayanlara kesilecek cezaya da itiraz etmeyiz göllerde balık tutup evine götüren topluluğuz ticaretini de yapmayız" dedi.

Editör: Ozan Yavuz