Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde 2023-2024 Akademik Yıl Açılış ve EKEV-2023 Akademik Bilim Sanat ve Spor Ödülleri Töreni’ne katıldı. Bakan Uraloğlu, öğrencilerle bir araya geldiği törende Filistin’deki saldırılara tepki gösterdi. Uraloğlu, saldırıları kınadığını ve Filistin halkının huzura kavuşmasını dilediğini söyledi.

Bakan Uraloğlu ayrıca, üniversite öğrencilerine yönelik verilecek 10 GB internet paketinin son durumunu da paylaştı ve öğrencilerin heyecanla beklediği tarihi verdi. İşte detaylar.

 10 GB ÜCRETSİZ İÇİN TARİH BELLİ OLDU

Konu ile alakalı konuşan Uraloğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın sizlere müjdelediği 10 GB internet paketiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Gençlik ve Spor ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile koordinasyon halindeyiz. Bu ay sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz ama en geç kasım ayının başında gençlerimizin hizmetine sunmuş olacağız" dedi.

Uraloğlu, 10 GB internet paketinin üniversite öğrencilerinin eğitim hayatına katkı sağlayacağını belirtti. Uraloğlu, “Bu paket sayesinde gençlerimiz internet erişiminde sıkıntı yaşamayacaklar. Eğitimlerini daha rahat sürdürebilecekler. Ayrıca sosyal medya ve diğer platformlarda da kendilerini ifade edebilecekler" diye konuştu.

10 GB İNTERNETİ KİMLER ALABİLECEK?

Bu konuda Bakan Uraloğlu "Cumhurbaşkanı Erdoğan bize talimat verdi. Son üç aydır bu soruna odaklanmış durumdayız. Bu 3,6 milyon genci kapsayan bir proje. Üç operatör bize teklifte bulundu. Biz 10 GB internet hakkı olanların bunu kullanmasını sağlayacağız. Belirlenen telefonun bunun için kullanılmasını sağlayacağız. Başka kimsenin erişimine açık olmayacak. Bu BTK tarafından garanti altına alınacak.

Kasım ayında başlaması beklenen ücretsiz internet kapsamında 12 ay boyunca örgün üniversite öğrencilerine aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlanacak. 1 senede bir öğrenciye 120 GB internet verilecek. Gençler bu haklarını istedikleri 3 mobil şebeke operatöründen birinde kullanabilecekler. Haklar kişiye özgü olacak. Başvurular e-devletten yapılacak. Uraloğlu, kasım ayının başında gençlerin bedava internete sahip olacağını açıkladı.

Kaynak: Öyküm Yavuz