Artan faiz oranlarına isyan eden Atalay Savaş,  faiz oranları esnaf ve sanatkârları zor duruma soktuğunu belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

Esnaf Kan Kaybediyor

Esnafın ağır ödeme yükü ile kan kaybettiğini ifade eden Savaş, “Ülke ekonomisinin geçtiği bu zor süreçte SGK primini, kirasını, stopajını ödemekte zorlandığı için hayatını idame ettirmek adına; devlet destekli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi kanalıyla Halk Bank’ tan çekilen Esnaf Kredilerine gelen faiz güncellemesi, zaten zor durumda olan Esnaf ve Sanatkarlarımızın belini bükmüş olup neredeyse nefes alamaz duruma getirilmiştir.

 Esnaf ve Zanaatkar temsilcileri olarak önerimiz şudur; faiz güncellemesi geriye dönük işletilmemeli; ancak bundan sonraki çekilecek olan Esnaf Kredileri, Merkez Bankası’nın faiz artışına göre güncellenebilir. Dolasıyla bundan sonra kredi çekecek olan esnafımız, hangi oranda faiz ödeyeceğini bildiği için önlemini bu orana göre alacaktır ve biraz olsun önünü görmüş olacaktır.  Şunu hepimiz bilmekteyiz ki piyasaların bu duruma gelmesinde faizlerin artmasında, Esnaf ve Zanaatkarımızın zerre kadar hatası ve günahı yoktur” dedi.

 Halkımızı Düşünerek Fiyatlandırma Yapmaya Çalışıyoruz

  Halkı düşünerek fiyatlandırma tarifesi uyguladıklarının altını çizen Savaş, “ Şunu sizlerle rahatlıkla paylaşabilirim; bizden fiyat tarifesi alan Esnaf ve Zanaatkarlarımıza fiyat verirken halkımızı da düşünerek fiyatlandırmaya çalışıyoruz. Sizlere şunu sormak istiyorum; bizlerin dışındaki zincir marketler olsun veya büyük mağazalar olsun fiyatlarını neye göre ve kimler tarafından belirliyorlar. Bu sorumun cevabını sizlere ve kamuoyuna bırakıyorum.Değerli Basın Mensupları, Esnaflar arasında dolaşan bilgi kirliliğini de ortadan kaldırmak istiyorum. Üyelerimizden bazıları; gerek oda başkanlarını, gerekse beni arayarak bu işin sorumlusunun kardeş kuruluşumuz olan E.K.K.K. leri olduğunu sanıyorlar, bu kesinlikle doğru değildir.     Bizler Esnaf ve Zanaatkarların temsilcileri olarak, geriye doğru işletilen faiz güncellemesinden vazgeçilip esnafımızın krediyi çektiği andaki faiz oranlarına dönülmesini yetkililerden arz ve talep ediyoruz. Değerli Basın Mensupları; beni dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, kamuoyuna saygılarımı sunuyorum. Takdir, yetkililerin ve kamuoyunundur” dedi.

Muhabir: hava aksu