Emeklilerin, uzun zamandır duymak istedikleri haber sonunda geldi. Devlet, emeklilere büyük bir kolaylık sağlayarak kaplıca tedavisini ücretsiz hale getirdi. Bu fırsat, 81 ilde geçerli olacak ve emeklilerin sağlıklarına katkı sağlayacak. Bu fırsatın detayları ise pek bilinmiyor.

Emekliler, bekledikleri müjdeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) aldı. SGK, emeklilere yönelik harika bir kampanya başlatarak kaplıca tedavisini karşılamaya başladı. Bu kampanyadan yararlanmak için herhangi bir engel yok. Kampanyanın detayları ise merak konusu olmuştu ama SGK tüm merakları giderdi. İşte kaplıca desteğinin detayları.

SGK KAMPANYA İÇİN HANGİ ŞARTLARI ARIYOR?

SGK kaplıca tedavisi ödemeleri, belli şartlar sağlandığında yapılacak. Bu ödemeler için kaplıcanın SGK ile anlaşmalı olması ve Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Kaplıca tedavisi için sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Rapor alındığı gün dahil 5 iş günü içinde raporla birlikte kaplıcaya başvurulması gerekiyor. Bu süre içinde başvurulmazsa, 6 ay içinde sevk belgesi alınması gerekiyor.

Yol, gündelik ve refakatçi giderleri de SGK tarafından karşılanıyor. Yol giderleri için en yakın kaplıca tesisinin bulunduğu yer esas alınıyor. Rapor ve sevk formunda refakatin gerekli olduğu belirtilirse ve tesis tarafından da onaylanırsa refakatçinin giderleri de ödeniyor. Sağlık kurulu raporu 6 ay içinde kullanılmazsa, yeni rapor alınması gerekiyor. Kaplıca tedavisi isteyenler, Sağlık Bakanlığı’nın işletme izni verdiği kaplıcalara gidebilirler. Başka tedavi yöntemleri seçenler ise kendi masraflarını kendileri ödemek zorundalar.

KAPLICA TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Kaplıca tedavisi, doktorun uygun gördüğü kişilere sevk belgesi verilerek başlatılıyor. Bu tedavi, kişinin sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına göre planlanıyor ve anlaşmalı kaplıca tesislerinde uygulanıyor. Tedavi süresi, hastanın durumuna göre değişiyor ama genellikle en az 15 gün sürüyor. Bu fırsattan yararlanmak için hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Alınan bilgilere göre bu önemli destek emeklilerin karşılaştığı zorlukları bir nebze azaltmak amacı ile uygulamaya konmuştur.

Kaynak: Öyküm Yavuz