Haftalardır gündeme gelen iddialara göre ekim ayında emekli maaşlarına yönelik bir ara zam kararının verilmesi beklenirken tüm senaryolar geçerliliklerini yitirdi. Geçtiğimiz günlerde Kabine Toplantısı çıkışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekliler için ara zam müjdesi yerine Cumhuriyet ikramiyesi müjdesi verdi. Emeklilere bu yıla özel olmak üzere kasım ayının ilk haftası itibari ile 5 bin TL’lik ikramiye ödemesinin yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, asıl zam için ocak ayını işaret etti.

Ara zam beklentileri suya düşen emekliler yeni dönem maaş artışlarına ilişkin tahminleri merak ederlerken beklenen veri Merkez Bankası’ndan geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası emekli maaşlarını doğrudan ilgilendiren enflasyon tahmininin revize edilmiş olduğunu bildirdi. Peki, emekli maaşlarına hangi oranda zam yapılacak? En düşük emekli maaşı kaç TL’ye yükselecek? İşte son gelişmelere dair detaylar…

MERKEZ BANKASI EKİM AYI ANKET SONUÇLARI YAYINLANDI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın uzmanların katılımları ile düzenlemiş olduğu Piyasa Katılımcıları Anketi, güncel veriler ile gündeme geldi. 70 katılımcıdan oluşan anketin sonuçlarına göre bir önceki ay yüzde 67,22 olarak kayda geçen sene sonu enflasyon beklentisi, bu ay yüzde 68,01 olarak güncellendi.

EKONOMİSTTEN MAAŞ TAHMİNİ

Merkez Bankası’nın revize etmiş olduğu sene sonu enflasyon tahmininin ardından birtakım değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Muhammet Bayram; temmuz ayı enflasyonunun 9,49, ağustos ayı enflasyonunun 9,09, eylül ayı enflasyonunun ise 4,75 olarak gerçekleşmiş olduğunu hatırlattı. 3 aylık enflasyonun yüzde 25,11’e ulaşmış olduğunu belirten Bayram, kendisinin sene sonu enflasyon beklentisini ise yüzde 75 olarak açıkladı.

Bakan Vedat Işıkhan’ın sözlerini işaret eden Bayram, enflasyon farkının yüzde 38 olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Bayram, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yıl sonu itibari ile yapılacak zam her ne kadar SSK ve Bağ- KUR emeklileri için yüzde 38 seviyesinde düşünülüyor olsa da son dönemlerde artışlar hep enflasyon farkı+ refah payı şeklinde gerçekleşti. Ben emeklilere ve memurlara yine yüzde 50’ye yakın maaş zammının yapılacağını düşünüyorum.”