Ülkemizin doğal güzellikleri ile öne çıkan şehirleri arasında yer alan Uşak, son dönemlerde doğaseverlerin isyanları ile gündeme gelmeye başladı. Bir süre önce yaşanan bir gelişmeye göre Murat Dağı’na altın madeninin kurulacaktı. Bu duruma karşı çıkan doğaseverler, gerekçelerini peş peşe sıralayarak günlerce mücadele verdi.

Murat Dağı’nı kaybetmek istemedikleri için altın madeni kurulmasına engel olmak isteyen Uşaklı doğaseverler ve bazı yetkililer, geçtiğimiz günlerde büyük bir sevinç yaşadı. Mücadelelerinin karşılığını alarak Murat Dağı’nı kurtardıklarını duyuran Uşak Tema Vakfı üyeleri, bugün ise başka bir gelişme ile gündeme geldi. Doğaseverlerin sevincinin uzun sürmediği, Murat Dağı’nın ardından başka bir bölge için maden planlarının yapılmaya başlanmış olduğu öğrenildi.

NİKEL MADENİ İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Bir süredir devam eden Murat Dağı mücadelesinin olumlu sonuçlanması yüzleri güldürürken yetkili isimden olay yaratan bir açıklama geldi. Uşak Tema Vakfı İl Temsilcisi Prof. Dr. Barış Metin, sevinçlerinin uzun sürmediğini, yeni bir mücadelenin içerisine girmek durumunda kaldıklarını belirtti.

Altın madeni projesinin iptali ile radyoaktif maddelerinden korunan Murat Dağı’nın sevincini yaşayan Uşaklılara, bu kez de nikel madeni şoku yaşatıldı. Edinilen bilgilere göre Karacahisar Köyünde nikel madeni kurulması için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) tarafından süreç başlatıldı.

“ŞAKA GİBİ”

Altın madeninden kurtulmuşken şimdi de nikel madeni ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Prof. Dr. Barış Metin, yaşananları “Şaka gibi değil mi?” diyerek özetledi. Madencilerin kendilerine adeta ‘fazla sevinmeyin, biz buradayız’ dermişçesine meydan okuduklarını ileri süren Metin, sözlerine şu şekilde devam etti: “O zaman biz de Uşaklılar olarak, yaşam savunucuları olarak haykıralım ‘Murat Dağı yegane su kaynağımızdır, su yoksa hayat da yoktur. Yaşamak için çocuklarımızın geleceği için Murat Dağı bizimdir. Çakıl taşını bile kaybetmeyeceğiz.’”

Uşaklı tüm siyasileri, yaşam savunucularını, devlet kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve basını yeni mücadeleye katılmaları için davet eden Metin, Murat Dağı’nın Uşaklıların gözbebeği olarak kalacağını vurguladı.

 

Kaynak: Öyküm Yavuz