Aralarında Uşak, İzmir, Çanakkale, Aydın, İstanbul ve Balıkesir'in yer aldığı illerde kırmızı alarm verildi.

Türkiye doğal felaketlerle sınav vermeye devam ederken depremler, sağanak yağış ve sellerden sonra ne yazık ki bu seferde kuraklık alarmı verildi.

Son yılların en sıcak yazını geçiren Türkiye küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden biri olarak büyük doğa olayları yaşarken, kış mevsiminde beklenen kar yağışı alınamış, yaşanan yoğun yağışlar ise sel felaketlerine neden olmuş ancak yer altı su kaynakları ile barajların yeteri kadar beslenmesini sağlayamamıştı.

EKİNLER TARLADA KURUDU, SU KESİNTİLERİ BAŞLADI!

Yaşanan aşırı sıcaklar nedeni ile tarlada yer alan ekinler kurumaya başlarken bazı illerde ve ilçelerde ise düzenli su kesintileri yapılmaya başlandı.

Türkiye'nin turizm cenneti Bodrum'da ise yaşanan su kesintileri nedeni ile tankerlerle su taşınmaya başlandı. Özellikle de Trakya ve Marmara bölgesinde artık ciddi kuraklık tehdidi oluştuğu belirtilirken Hava Forum tarafından yapılan habere göre ise Bodrum'da 2 kuraklık nedeni ile 2 haftadır bazı mahallelere su verilemediği ve tankerlerle bölgeye su taşındığı iddia edildi.

8 İLDE SU KITLIĞI VE KURAKLIK ALARMI VERİLDİ! SU KESİNTİLERİ OLACAK MI?

Aralarında Uşak'ın da yer aldığı 8 ilde kuraklık alarmı verildi. Uzmanlar yapmış oldukları açıklamalarda ilk etapta Muğla, Aydın, Uşak, İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ ve İstanbul'un aralarında yer aldığı 8 ilde ciddi kuraklık riski bulunduğunu belirterek bu illerde yaşayan vatandaşların su kaynaklarını dikkatli kullanmaları gerektiğini söyledi.

Şu anda planlı su kesintileri olmasa da beklenen mevsim yağışlarının alınmaması durumunda barajların mevcut doluluk oranlarının yetersiz olduğu ve ilerleyen dönemde hem çiftçilerin sulama konusunda hem de vatandaşların evlerde su kullanımı konusunda sıkıntılar yaşayabilecekleri ifade edildi.

Editör: Öyküm Yavuz