Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ülkemiz toprakları doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleri ile de adından söz ettirmeye devam ediyor. 7 bölgesinin her birinde farklı lezzetleri hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken ülkemiz topraklarında öne çıkan lezzetlerin bir kısmı da Uşak ilinde bulunur.

Doğal güzellikleri ile hem yerel halkını hem de ziyaretine gelen misafirlerini büyüleyen Uşak ili, aynı zamanda lezzetleri ile de öne çıkar. Peki, Uşak iline yolu düşenlerin yemeden dönmemeleri gereken o lezzetler hangileri? İşte tatlısından tuzlusuna, böreğinden atıştırmalığına meşhur Uşak lezzetlerine ilişkin ayrıntılar…

KATMER

Hamur işleri ile öne çıkan Uşak’ta mutlaka yemeniz gereken lezzetlerin başında katmer gelir. Tahinli, susamlı veyahut da haşhaşlı olarak hazırlanan katmerler, sacın üstünde pişirilir. Ciddi bir emek gerektiren bu lezzeti bir kez tadan, bir daha vazgeçemeyecektir.

DÖNDÜRME BÖREĞİ

Hem kahvaltıda hem de diğer öğünlerde tüketilebilen döndürme böreği, Uşak mutfağının en önemli lezzetleri arasında yer alır. Fırında pişirilen bu böreğin içerisinde ıspanak ve peynir bulunur.

ÇÖMLEK ETİ (ÇÖMLEK KEBABI)

Koyun veyahut da erkek keçi eti kullanılarak hazırlanan Uşak çömlek kebabı, ‘çömlek eti’ ismi ile de bilinir. Parça etler taze soğan, biber, domates, salça ve su eşliğinde çömlekte pişirilir.

ALACATENE

Başrollerinde yeşil mercimek ve bulgurun yer aldığı alacatene yemeğinde, Uşak’ın enfes lezzetlerindendir. Acı severler tarafından da tüketilebilecek olan bu yemek, sulu yemek kategorisindedir.

MUSKA BÖREĞİ

Pek çok yörede yapılan muska böreğini bir de Uşak’ta deneyin. Genellikle peynir ile hazırlanan muska böreği, Uşak’ta ıspanak ve soğan ile hazırlanır. Fırında pişirilen Uşak usulü muska böreği, kahvaltıda tüketilir.

DEMİR TATLISI

Uşak’ın en meşhur tatlılarından olan demir tatlısı, adını yapımında kullanılan demir kalıptan alır. Hamur tatlısı olarak değerlendirilen bu tatlı, tavada kızartılır

Kaynak: UŞAK OLAY