Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi güzergahındaki Eşme - Salihli T23 Tüneli Projesi inşaat alanında açıklamalarda bulundu. Uşak Milletvekili İsmail Güneş'de eşlik etti.

Çok yoğun saha programı gerçekleştirdilerini ve bakanlık olarak işlerinin kar kış demeden zorlu koşullarda sürdüğünü ifade eden Bakan Uraloğlu, Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hattı ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

TÜRKIYEDE Kİ EN UZUN VE EN BÜYÜK TÜNEL EŞME SALİHLİ ARASINDA

İnşaatı devam eden tüneli yerinde inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu;"Banaz eşme arası 85.6 km güzergahtaki 712 metrelik v12 viyadüğümüzü ve bölgedeki dolgu çalışmalarını ve zemin iyileştirmelerini yerinde inceledik. Banaz Eşme arası altyapı işleri yaklaşık yüzde 65 seviyesindedir. Şu anda Eşme ile Salihli arasındaki kesimindeyiz. Bu bölge 22.730 metre uzunluğundaki 25 tüneliyle hat üzerindeki en zorlu kesimlerden birisi. 25 tünelden 7'sini tamamladık. Tamamladığımız tünellerden biri olan T1 tüneli 3047 metre uzunluğu ile Eşme Salihli arasındaki en uzun ve Türkiye'deki TBM ile açılan en büyük çaplı tünelimizdir. 

TÜRKİYEDE Kİ İLK 2 KATLI DEMİR YOLU TÜNELİ

"Tünelin kazı çapı 13.8 metre tünel kaplama çapının iç uzunluğu ise 12,5 metredir. Ayrıca Türkiye'de demiryolu ve güvenlik tünelinin tek kesitle iki katlı inşaa edilen tek tünelidir. Tünelin üst katında hızlı tren giderken alt katta ambulans ulaşımıda sağlanabilecektir. Bu tünelin kazı ve montaj imalatı 206 gün gibi kısa bir sürede tamamlayıp dünyada yapılması zor bir rekora da imza attık. Bu çalışmayla Türk Mühendislerinin gücünü tüm dünyaya göstermiş olduk.

Eşme Salihli arasındaki kesimde 4627 mt uzunluğunda 21 adet viyadük inşaa edeceğiz. bu kesimdeki altyapı işlerimizin ilerlemesi de yaklaşık yüzde 62 seviyesinde olup imalatları 2026 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Hattımızın devamında Salihli, Turgutlu, Manisa ve İzmir Menemen var. Bu kesimin ilerlemeside yaklaşık yüzde 60 seviyesindedir. Bu hattı ise 2027 yılı içerisinde tamamlamayı ön görüyoruz. Hattımız tamamlandığında mevcut demiryolu bağlantısıyla 824 km olan mesafe 624 km'ye inecektir.

ANKARA UŞAK ARASI 2 SAATE DÜŞECEK

"Ankara İzmir arası yaklaşık 14 saat olan seyahat süresi 3,5 saate inecektir. Aynı şekilde demiryolu ile yapılan Ankara Uşak arası seyahat süresi 6,5 saatten, 2 saat 10 dakikaya, Manisa Ankara arası 11 saat 45 dakikadan 2 saat 50 dakikaya düşecektir. Dokuz istasyon ile Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir illerimizde yaşayan 7 milyon insanımız doğrudan hızlı tren konforuna kavuşmuş olacaktır."

BU PROJEYLE 1,1 MİLYAR TL TASARRUF PLANLIYORUZ

İlk etapta günlük yaklaşık 8 tren seferine göre zaman yıllık olarak enerji ve bakım gibi kalemlerden 1,1 Milyar TL tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. Ankara İzmir arası hızlı tren hattımızın açılışını gerçekleştirdiğimizde ülkemiz için bir prestij projesini tamamlamanın gururunu yaşacağız.

Ankara İzmir arası hızlı tren projesi bölgeyedeki kalkınmaya ve istihdama önemli katkı sağlayacaktır. Bu düşüncelerle işçisinden mühendisine projemizin yapımında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. En kısa sürede hayata geçirilmesini temenni ediyor saygı ve sevgiyle selamlıyorum." dedi.