Ülkemizin dört bir yanının doğal güzellikler, tarihi ve kültürel miraslar ile dolu olduğu dünya genelinde bilinmektedir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış olan topraklarımız, günümüzde de farklı görüşlü, farklı memleketli birçok kişinin aynı yerlerde yaşamasına imkan tanır. Ülkemizin çok çeşitliliği onu her bakımdan çok daha güzel kılarken yürütülen bir araştırmanın sonuçları bugün gündeme geldi.

Son olarak şehir bazında yapılan bir çalışmanın sonuçları gündeme geldi. Söz konusu çalışmada şehrimiz Uşak’ın en çok hangi şehirliler tarafından tercih edildiği bilgisine yer verildi. Doğal güzellikleri ve diğer özellikleri ile bilinen Uşak’ın en çok göç aldığı şehir, resmen açıklandı.

KÜTAHYA ZİRVEDE YER ALDI

İç Ege’nin en gözde şehirleri arasında yer alan Uşak, birçok özelliği ile öne çıkmaktadır. Herkesçe bilinen doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra halkının sıcakkanlılığı ile de öne çıkan Uşak, ayrıca büyük şehirlere nazaran daha ucuz olması ile de bilinir. Bu bakımdan Uşak, son dönemlerde taşınmak isteyen metropol nüfusu tarafından oldukça yakından takip edilmektedir.

Gelişmeyi sürdüren sanayisi, iş imkanları, tarımsal faaliyetleri, üniversitesi, çok yönlü ulaşım imkanları ve daha pek çok özelliği ile yaşanabilir bir kent olarak öne çıkan şehrimiz, son olarak bir araştırmaya konu oldu. Sınırlarımızda yapılan bir araştırma neticesinde Uşak’ta Uşaklıların yanı sıra Kütahyalıların da fazlası ile barındıkları ortaya çıktı.

ŞAŞIRTMADI

Uşak’ta Uşaklılardan sonra en çok Kütahyalıların yaşıyor olması, birçok kişiyi şaşırtmadı. Kültür olarak birbirlerine benzeyen, yanı sıra konum olarak da birbirlerine yakın olan iki şehrin nüfus olarak da birbirlerine göç vermelerinin senelerdir yaşanan bir durum olduğu öğrenildi. Ticaret, tarım, sanayi ve daha pek çok bakımdan benzerlik gösteren iki şehrin sakinlerinin ‘taşınma’ denince akıllarına Uşak’ın veyahut da Kütahya’nın gelmesinin olağan bir durum olduğu kayda geçti.

Kaynak: Öyküm Yavuz