Geçtiğimiz yılın yaz mevsiminde yükselişe geçen ve yalnızca ülkemizi değil birçok dünya ülkesini kuraklık tehdidi ile karşı karşıya bırakan hava sıcaklıkları, bu yaz da ciddi seviyeler ile kayda geçti. Temmuz ve ağustos aylarında ülkemizin dört bir yanından sıcaklık rekorlarına yönelik haberler gelirken bu durumun susuzluk tehdidine sebep olduğu bildirildi. Öyle ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahi su için ‘tasarruflu kullanın’ uyarısında bulundu.

Yaz mevsiminin kavurucu sıcaklıklarının geride bırakılması ile birlikte kuraklık tehdidinin ortadan kalkacağını düşünerek umutlanan vatandaşlar, eylül ayında beklenen yağışların yağmaması sebebi ile yeniden tedirginlik yaşamaya başladı. Sevindiren haber ise eylül ayının son saatlerinde geldi. Günlerdir birçok ilde gözlenen sağanak yağış ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan meteoroloji uzmanı, hafta sonu için de yeni bir hava durumu raporunun düzenlendiğini bildirdi. Söz konusu rapor kapsamında Uşak ilini ve 3 ili daha sağanak yağış ile ilgili uyaran uzman isim, detayları paylaştı.

EGE BÖLGESİ İÇİN ‘YAĞIŞ’ UYARISI

Güncel hava durumu tahminleri ile ilgili olarak sık sık bilgilendirmelerde bulunan Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, yeni bir açıklama ile daha dikkatleri üzerine çekti. İç Ege Bölgesinde bulunan illerimiz için önemli bir uyarıda bulunan Ökten, yağışın hafta sonu boyunca devam edeceğini bildirdi.

O İLLERDE YAŞAYANLAR DİKKAT

İç Ege için kuvvetli yağış uyarısında bulunan Meteoroloji Uzman Kerem Ökten, bazı iller için ise daha dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Cumartesi günü gök gürültülü sağanak yağışın etkili olacağını ifade eden uzman isim, “İç Ege’de cumartesi günü gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Genel olarak durum bu şekilde” açıklamasında bulundu. Ökten’e göre Uşak ilinin yanı sıra Afyon, Kütahya ve Denizli illeri de kuvvetli yağışın etkisi altında olacak. Bu neden ile hafta sonu boyunca vatandaşların dışarı çıkma konusunda tedbirli davranmaları gerekiyor.