Türkiye, son aylarda yüzyılın sıcaklık rekorları ile karşılaştı. Bu yaz Eskişehir’de 49,5 derece ile sıcaklık rekoru görülürken, yaz boyunca Türkiye genelinde aşırı sıcakların etkisi kendisini gösterdi. Kavurucu sıcaklar nedeniyle ölümler de meydana gelirken, tarım ve turizm gibi sektörlerde de sıcaklığın etkisi hissedildi. Aşırı sıcaklar Eylül ayının gelişiyle birlikte yerini yavaş yavaş sonbahar havasına bırakmaya başlarken, son günlerde bu kez de sel felaketleri meydana gelmeye başladı. Bakan Özhaseki 11 ili sel konusunda uyardı.

Aşırı sıcakların yurt genelinde etkisini yitirmeye başlamasıyla birlikte bu kez de Türkiye’nin bazı illerinde ve bölgelerinde görülen sel felaketleri gündeme gelmeye başladı. Aralarında İstanbul’un da yer aldığı birçok bölgede meydana gelen aşırı yağış nedeniyle oluşan seller korkuya neden olurken, ilerleyen günlerde birçok farklı ilde de bu felaketin görülebileceği uyarısı geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 11 ilde ikamet eden vatandaşları sel felaketi konusunda uyardı. Aralarında Uşak’ın da bulunduğu bu illerde yaşayanlar dikkat! İşte detaylar…

SEL FELAKETİ CAN ALDI

Türkiye’de son günlerde meydana gelen yoğun yağışlar nedeniyle yer yer sel felaketi görülmeye devam ediyor. Yurdun birçok bölgesinde yaklaşık 1 haftadır süren yağışlar nedeniyle oluşan sel felaketi vatandaşı endişelendiriyor. Son olarak İstanbul’da etkili olan yoğun yağışlar nedeniyle Başakşehir, Arnavutköy ve Küçükçekmece ilçelerinde sel felaketi gerçekleşti. 2 vatandaşın hayatını kaybettiği ve 12 vatandaşın da yaralandığı sel felaketi sonrası Bakan Özhaseki’den 11 il için uyarı geldi.

BAKAN ÖZHASEKİ İL VE BÖLGELERİ AÇIKLADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir son dakika açıklamasında bulunarak yoğun sağanak yağışın beklendiği 11 ili açıkladı ve Özhaseki, bu illerdeki vatandaşları olası sel felaketi karşısında uyardı.

Kendisine ulaşan bilgiyi sosyal medyadan vatandaşlara aktaran Özhaseki, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün yaptığı son değerlendirmelere göre yarın akşama kadar; Trabzon’un doğusu, Rize il geneli, Artvin’in kıyı ilçeleri, Kütahya, Uşak, Balıkesir çevreleri, Manisa’nın kuzeydoğusu, Bursa’nın güneyi, Çanakkale’nin doğusu, Afyonkarahisar’ın kuzeyi ile Eskişehir çevrelerinde yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış beklenmesi nedeniyle olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istirham ediyorum” dedi.